FC Caransebeș, înfrângere la un gol, cu opt juniori, la Satu Mare!

modelmic

În etapa a XIII-a a Ligii a II-a, intermediară, disputată miercuri, 11 noiembrie, FC Caransebeș 1913 a jucat în deplasare, la Olimpia Satu Mare. Gazdele au obținut o victorie meritată, facilitată și de replică modestă a formației din Caransebeș, care a avut în teren opt jucători foarte tineri, cărora li s-a adăugat veteranul Bebe Feneș, chemat de la echipa din Liga a IV-a a gugulanilor. Gugulanii au fost lipsiți și de prezența pe banca tehnică a „principalului” Giovanni Pisano, lăsat acasă pe motive disciplinare.

Prima ocazie a meciului s-a înregistrat în minutul 16, când Takacs a şutat de pe linia de 6 metri, însă balonul a trecut pe lângă poarta caransebeşeană. În minutul 26, Bogdanovici a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Faur, gazdele au cerut henţ şi, implicit, penalty, dar arbitrul a acordat doar corner. În minutul 32, în urma unei faze prelungite de atac a Olimpiei, au ratat pe rând Faur și Munteanu, portarul Birăescu având două intervenții de excepţie.

Prima fază de poartă a oaspeţilor s-a înregistrat abia în minutul 38, când Stoichiţoiu l-a văzut ieşit pe portarul Băican şi a încearcat un lob, dar mingea a trecut la câţiva centimetri de bara transversală.

Repriza secundă a început cu o uriașă ratare a lui Faur, care, liber la 4 metri, a reluat peste poartă pasa ideală a lui Sălăgeanu.

În minutul 48 s-a petrecut o fază controversată în terenul Olimpiei, atunci când Stoica a fost faultat de Heil pe linia careului mare, dar arbitrul a dictat lovitură liberă de la 17 metri. A executat Suru, însă fără rezultat.

După această fază, Olimpia și-a întețit atacurile la poarta lui Birăescu, însă au ratat Faur, în minutul 53, Selagea şi Villand.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 62, când Sălăgeanu a combinat la marginea careului cu Lukacs, acesta a pătruns în careu și, după o fentă, a șutat violent sub transversală.

În minutul 68 Olimpia putea să facă 2-0, dar voleul lui Selagea, din 10 metri, a fost respins în corner de Birăescu. După această fază, obosiți poate, jucătorii Olimpiei au făcut pasul înapoi, iar caransebeşenii au ieșit cu ceva mai mult curaj la atac, însă, cu excepția unui șut respins în corner de Băican, nu s-a mai înregistrat nicio fază notabilă.

Olimpia Satu Mare: Băican – Ciul (58, Bîgiu), Mureşan, Heil, Iuhas – Takacs (46, Selagea), Villand, Lukacs, Sălăgeanu – Munteanu, Faur (71, Rus).

FC Caransebeş 1913: Birăescu – Bona (41, Imbre), Răducu, Bogdanovici, Suciu (24, Stelitano) – Stoichiţoiu (70, Negoescu), Feneș – Suru, Stoican, Livan – Boldea.