Primarul Gheorghe Românu, la raport în fața cetățenilor din Anina!

Primarul Gheorghe Românu

Primarul orașului Anina, Gheorghe Românu, s-a prezentat săptămâna aceasta în fața cetățenilor din Anina, cărora le-a vorbit despre ce au însemnat cei aproape patru ani de mandat ai administrației sale. Raportul edilului a fost unul complex, din care nu au lipsit datele referitoare la datorii, investiții și proiecte. 

Una din principalele realizări ale primarului Românu este fără îndoială achitarea datoriilor de peste 5.500.000 de lei, lăsată de fosta administrației.

„Atunci când am intrat în Primărie și am solicitat Contabilității să îmi prezinte o situație financiară, am rămas înlemnit, văzând câte datorii am găsit. Am reușit ca până la începutul anului 2015 să achităm aceste datorii imense, spun imense pentru că bugetul local este mic. M-am trezit în fața conturilor blocate, m-am trezit cu niște lucrări de reabilitări și niște proiecte europene care erau la început și pe care riscam să le pierd.

M-am îndreptat spre diferite bănci să iau împrumuturi să pot debloca situația, dar nici o bancă nu a vrut să ne împrumute. În cele din urmă, după îndelungi drumuri către Trezoreria Reșița am găsit înțelegere acolo și am reușit să eșalonez în primul rând impozitele către stat, astfel încât să îmi deblocheze partea de salarii”, a explicat primarul Românu.

Pentru a face cât mai multe economii, una din soluțiile găsite de administrația locală a fost achiziționarea de utilaje și realizarea unor lucrări în regim propriu, pentru a nu mai necesară contractarea unor firme din exterior. Au fost cumpărate, printre altele, două buldoexcavatoare, o autocontanieră compactoare, un buldozer pe șenile, un motocompactor, o autovidanjă, o lamă pentru deszăpezire, două freze de zăpadă.

În felul acesta am reușit să facem economie la cheltuieli. Nu am mai luat alte firme și cel mai mare lucru pe care am reușit să îl facem a fost înființarea acelei antreprize de construcție  – firmă a Consiliului Local, care se ocupă de majoritatea lucrărilor. Au fost create astfel și 70-80 de locuri de muncă”, a afirmat Românu.

20160223_150634

Gheorghe Românu: „Ne trebuie rapid niște locuri de muncă”!

Una din problemele stringente cu care se confruntă Anina este lipsa locurilor de muncă, după cum recunoaște și edilul orașului. În încercarea de a remedia situația, au fost stabilite o serie de facilități privind plata taxelor și impozitelor de către posibilii investitori. În plus, se încearcă și punerea la dispoziția celor interesați de terenuri și hale de producție.

Când am venit la Primărie am găsit o situație incertă în ceea ce privește terenurile și halele de producție, care puteau fi închiriate sau date celor vroiau să își creeze o afacere. Toate erau preluate de lichidatori sau date pe nimic unor persoane fizice și nu avem ce să ofer unor posibili investitori. 

Am început încet-încet să cumpăr terenuri, hale de producție, iar în prezent avem, de exemplu, hala fostului CSM cumpărată și ne-am apucat de reabilitare. Sunt două hale de 1.000 de metri pătrați, care după reabilitare le vom oferi gratuit timp de 7-10 ani celor care vor veni să investească în zonă. Suntem și în preluarea unui teren în centrul orașului, pe care îl vom parcela, dota cu utilități și da gratuit celor care vor veni” a mai adăugat Gheorghe Românu.

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei