
Teatrul de Vest vine cu un octombrie „bogat” în spectacole, atât pentru cei mai mici și mai fideli reșițeni, cât și pentru publicul adult însetat de cultură.
Programul lunii poate fi găsit aici:
2 OCTOMBRIE 2020, ora 19:00 – JOCUL DRAGOSTEI ȘI AL ÎNTÂMPLĂRII, de Marivaux
Adaptare dupã traducerile lui Dan C. Mihãilescu si Liana Maxy
Distribuția:Rusalina Bona, Robert Danci, Ana-Maria Cizler, Marius Tudor, Florin Ruicu, Sorin Fruntelată
Regia artisticaă: Visky Andrej
Scenografia: Erika Csegöldi
Muzica: Cári Tibor
Locație: Teatrul de Vest Reșița
Piesa este o comedie în trei acte jucată pentru prima dată de comedianții italieni la 23 ianuarie 1730
_____________________________________________________
3 OCTOMBRIE 2020, ora 11:00 – Hanzel si Gretel (adaptare după Frații Grimm) în regia lui Dan Țopa.
Din distribuția acestuia fac parte actorii: Robert Danci, Rusalina Bona, Florin Ruicu și Marius Tudor.
Locație: Teatrul de Vest Reșița
4 OCTOMBRIE 2020, ora 19:00 – Scene bizare după Urmuz –spectacol ce a participat în Festivalul Dramaturgiei de la Timișoara. Locație: Teatrul de Vest Reșița.
Dramatizare de Mihaela Panainte
Distribuția: Rusalina Bona, Camelia Ghinea, Alexandru Pintea, Marius Tudor, Robert Danci, Sorin Fruntelată
Univers sonor: Tibor Cári
Grafică video: Sebastian Hamburger
Scenografie: Erika Csegöldi
Regie: Mihaela Panainte
LightDesign: Lucian Moga
Coregrafie: Lavinia Urcan
Regie tehnică: Ilie Stănescu
„Mereu am fost atrasă de universul absurdului, de această alienare care îl pândește pe omul modern în spațiul tot mai accidentat dintre cuvânt și sens. La Urmuz, cuvântul nu pretinde necesitatea logicii și sensului. Decorticat de această pretenție, care fundamentează iluzia comunicării, cuvântul devine o materie fluidă pentru spațiul imaginar. Prin Urmuz am redescoperit comicul. Personajele lui sunt ființe inconștiente, periferice, transformate uneori de autor într-o aglomerare de obiecte. Ele sunt condamnate la o o existenţă maşinală care respiră acelaşi aer putred, ca eroii beckettieni sau ca personajele ionesciene. Partea cu adevărat dificilă a fost să transpun muzica textului urmuzian în dialog. Lumea în care trăim este o lume urmuziană prin excelenţă, iar atunci când spun urmuziană, vreau să spun că este violentă prin excelenţă. Cruzimea din scrierile lui Urmuz este cruzimea cu care ne întâlnim deseori. Urmuz este, în mod surprinzător, contemporanul nostru”, Mihaela Panainte.
9 OCTOMBRIE 2020, ora 19:00 – NOAPTE BUNĂ, MAMĂ!
Regia: Mihaela Lichiardopol
Scenografia: Eszter Tünde Torbán
Traducerea: Frank Ildikó Eszter
Din distribuție fac parte: Camelia Ghinea, Andrada Samoilă
Locație: Teatrul de Vest Reșița
Epicentrul spectacolului este colapsul existenţial al relaţiei dintre mamă şi fiică, ce duce la lupta celor două personaje, fiecare canalizat pe culoarul său, practic, lupta dintre viaţă şi moarte pe linia fină a unui destin până la urmă comun.
„Noapte bună, mamă!“ este un spectacol al cărui subiect este, a fost şi va fi de actualitate, ce oferă posibilitatea fiecărui spectator să mediteze asupra propriei sale vieţi.
10-11 OCTOMBRIE (10 octombrie ora 18:00, 11 octombrie ora 11:00) – FESTIVAL – TIMIȘOARA
– Aventurile peștişorului azuriu – un spectacol muzical de animaţie, de Isabela Oprea.
Regia Dan Ţopa,
Scenografia: Sorana Ţopa
Regie tehnică: Ilie Stănescu
Lumini: Emil Blănaru
Sunet: Adrian Buhăceanu
Distribuţia: Andrada Samoilă, Marius Tudor, Florin Ruicu, Sorin Fruntelată, Rusalina
Locație: Timișoara
„În acest spectacol vom crea un adevărat univers marin, personaje interesante, cu un puternic impact atât asupra copiilor cât şi asupra părinţilor şi bunicilor. O poveste unică, o adevărată experienţă în care teatrul va fi mai aproape de sufletele lor. O altă parte esenţială a spectacolului este black light-ul. Culorile fluorescente şi materialele reflectorizante vor crea o deosebită atmosferă marină, ce va transpune publicul într-o lume superbă şi misterioasă a adâncurilor”, a declarat regizorul spectacolului.
16 OCTOMBRIE 2020, ora 19:00 – „Prenumele”
Regia: Iohannes Lang
Din distribuție fac parte actorii:
Camelia Ghinea, Florin Ruicu, Ana-Maria Cizler, Marius Tudor și Robert Danci.
Locație: Teatrul de Vest Reșița
Profesorul de literatură Daniel și soția sa Elisabeth organizează o seară într-o atmosferă familială. Îl invită așadar pe fratele Elisabethei, Victor și partenera sa însărcinată, precum și pe Claudiu, un prieten vechi, din copilărie. Victor anunță entuziasmat grupul că fiul său încă nenăscut se va numi Adolf. Din acel moment începe o dezbatere acerbă, plină de situații comice neprevăzute, dezvăluiri și momente hilare ce pun la grea încercare prietenia lor. Așadar, reîntâlnirea familiei ia o cu totul altă formă iar seara este un dezastru …
„Prenumele” este o comedie franţuzească, scrisă de Matthieu Delaporte şi Alexandre de la Patellière, care a fost pusă pentru prima dată în scenă la Paris, în 2010, cu celebrul actor şi cântăreţ Patrick Bruel într-unul dintre rolurile principale. Spectacolul a fost nominalizat la mai multe premii Molière, iar ulterior a fost adaptat şi pentru marile ecrane, filmul primind cinci nominalizări la premiile César în 2013.
18 OCTOMBRIE 2020, ora 11:00 – „A fost odată ca niciodată…în America”, după „Iepuraşul încrezut” de Serghei Mihalkov
Regia artistică: Dan Țopa
Distribuția: Mrs.Fox – Rusalina Bona
Copilul încrezut al familiei Rabbit – Marius Tudor
Unchiul , Mr. Rabbit– Sorin Fruntelată
Mama , Mrs Rabbit – Ana – Maria Cizler
Un copil al familiei Rabbit – Bogdan Blistyar
Mr. Wolf – Robert Danci
Scenografia : Sorana Țopa
Sound Designer : Călin Țopa
„A fost odată ca niciodată în…America” este un spectacol musical, dinamic plin de energie , colorat și cu multă muzică de influență americană. Odată cu mărirea orașelor, arealul animalelor este din ce în ce mai micșorat , animalele devin mult mai umane, împrumută nume de oameni, ca și oamenii care au împrumutat nume de animale. (Famila Vulpe, Lupu, Iepure, Gaină etc.)
Locație: Teatrul de Vest Reșița
23 OCTOMBRIE 2020, ora 18:00 – PREMIERĂ – „FIUL LUI GULLIVER”
Adaptare de Gabriela Țopa
După Jonathan Swift
Distribuția:
Robert Danci, Rusalina Bona, Marius Tudor, Ana-Maria Cizler, Andrada Samoilă, Sorin Fruntelată
Regia și Scenografia: Dan Țopa
„Fiul lui Gulliver”, un spectacol plin de culoare, bogat în multiple intrigi. Povestea, inspirată de opera lui Jonathan Swift este un spectacol ce combină teatru, muzică și circ. Acest jurnal de călătorie, a cărui geneză se reduce la lipsa emoțională (Jonathan îl așteaptă pe tatăl său doctorul Gulliver) se va transforma într-o legendă epică.
Locație: Teatrul de Vest Reșița
Lorena POENARU
Este bine de stiut, multumesc mult pentru informatie