
Romeo Dunca, cel care a câștigat mandatul de președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin a luat la puricat „sursele de scurgere de bani” aflate sub aripa administrației județene,
Chiar dacă nu și-a intrat oficial în drepturi, până la validarea mandatului, Dunca a aruncat un ochi în „curtea” societății conduse de Gheorghe Filipescu pentru a depista fisurile prin care se scurg banii județului.
După o discuție avută cu directorul Aquacaraș, Romeo Dunca a concluzionat că societatea și-a mai redus din pierderi de când este condusă de cel care „a câștigat prin concurs postul de conducere”.
„Acum pierderea este la o treime față de anul trecut. Motiv pentru care am ținut să vorbesc astăzi cu directorul acestei instituții. Lucru care s-a și întâmplat. După o oră de discuții mi-am făcut o idee.
Am fixat o întâlnire pe săptămâna viitoare și sunt hotărât să stau o zi întreagă să discut cu dl Filipescu ca să înțeleg bine mecanismul de funcționare.
Cunosc faptul că Aqua Tim de multi ani funcționează pe profit substanțial și cu atât mai mult doresc să deslușesc modul de lucru la noi în Caraș-Severin unde materia primă, apa, e pe gratis de la mama natură. Vine prin cădere și e facturată de 2 ori . Și ca apă potabilă și ca reziduu la canal. Iar cu toate acestea, deși mai mic ca în trecut, tot cu minus închidem anul”, a declarat Romeo Dunca.
CDunca a avut cuvinte de laudă la adresa directorului Filipescu și și-a trasat temele de discuție pentru săptămâna viitoare .
„Domnul Filipescu mi-a făcut o impresie bună. Temele de discuție vor fi modul de lucru al firmelor câștigătoare ale licitațiilor, numele lor și clauzele contractuale.
Cunosc mecanismul prin care un preț adjudecat la sume minime, pentru a alunga concurența, se majorează prin acte adiționale sau beneficiarul plătește cu întârziere în cazul în care contractul prevede penalități pentru neplata la termen. Moment în care prin neplata la timp, acumulând penalități mari, prețul final devine cu mult mai mare decât cel licitat inițial.
La discuția de săptămâna viitoare va participa și dl. Tipa, consilierul meu pe probleme economice. Ne cunoaștem de 25 de ani, e un iubitor de țară, profesionist și fost șef de serviciu în poliția economică”, a declarat Romeo Dunca.
Lorena POENARU
Proverb: “Spune cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti”!
Deci dom’ prezidente a inceput cursurile de calificare la locul de munca!
Bravos, dar oare nu trebuia sa stie cum functioneaza administratia locala inainte de a candida?
Acum urmeza doi ani de stat in banca dupa care doi ani in care incepe sa miste si apoi o sa ne ceara un nou mandat pentru ca a aflat cam cu ce se mananca CJ – ul.
Amatorism!?
Domnul Filipescu chiar e un om care merită tot respectul,am apelat la el pe vremea când nu era in functia de director si chiar si -a facut treaba, până atunci umblam din ușă in ușă si nimeni nu mă baga in seama, deși aveam o solicitare mai mult decât pertinentă si legală. Deci chiar e bine sa ne “insotim ” de oamenii competenți si implicați, și sa nu vedem totul politic.
Poate este amabil cu oamenii care ii oferă în schimb “servicii” , dar poate este mai amabil cu oamenii noi din Aqa..Dacă ajungi sa-ți dai demisia după 20 de ani , nu ți – o dai de placere!!!
Nu pot să cred că un analfabet funcțional că Filipescu poate avea rezultate la Aqua Caraș. Cineva care a făcut facultatea la Stefan Gheorghiu nu poate fi capitalist . Vă rog întrebările pe acest Filipescu ce înseamnă cuvintele lucrativ,definiția din DEX. Sau spune-ții lui Dunca să-l întrebe. Sigur nu știe.
Dl. Churchill, întreabă performanțele domnului la firmele sale: Consproiect, Recons, or mai fi și altele: FALIMENT! (Oricum, la vorbe e mare.. meșter, nu rezistă Dunca, e mic copil).
Păi când ne amintim că acum peste 30 de ani ,tov. Filipescu raporta cu mândrie utecistă *realizările* de la CSR, iar apoi ,după revoluţie, dracului ştie cum de a avut bani să devină patron (el ca şi alţi şoptitori),sunt convins că nici măcar nu cunoaşte fluxul tehnologic al producţiei de apă! Giggiii,ţigănia este evidentăă!
Restul pierderilor au fost suportate de asociațiile de locatari, încărcate la consum după bunul plac al operatorilor (a se citi HOȚILOR) de la Aquacaraș! Asta e marea performanță a lui Filipescu!