Liceele din Reșița vor fi reabilitate energetic pe bani europeni! Popa vrea lucrări ca la carte

modelmic+editorial

Programul de reabilitare termică a clădirilor publice prin atragerea fondurilor europene se află printre principalele priorități ale autorităților locale, susține primarul Ioan Popa.  

Astfel, la ultima ședință de Consiliu Local a fost aprobată documentația de avizare a lucrărilor de reabilitare energetică a Liceului Teologic Baptist din oraș, asta după ce cu o lună în urmă același lucru s-a întâmplat și cu proiectul pentru Colegiul Traian Lalescu.

Potrivit edilului-șef, în lunile viitoare urmează ca și alte patru licee să fie introduse pe ordinea de zi pentru a le fi aprobată documentația, urmând ca mai apoi, toate aceste proiecte să fie depuse în vederea obținerii finanțării europene.

Planurile de reabilitare sunt mari, susține primarul Popa, unitățile școlare vor fi anvelopate, li se va schimba acoperișul și vor fi dotate cu panouri fotovoltaice care să producă curent electric.

De asemenea, se va urmări introducerea imobilelor în normele în vigoare cu privire la protecția împotriva incendiilor, iar clădirile vor fi adaptate corespunzător și pentru persoanele cu dizabilități.

„Am depus în variantă electronică pentru fonduri europene investiția la Colegiul Traian Lalescu și iată că am validat totul și pentru Liceul Baptist. Mai avem încă 4 licee în proiectare, care se vor finaliza în următoarele săptămâni. Vom depune șase proiecte de eficientizare energetică cu anvelopări, acoperiș, panouri fotovoltaice, care să producă curent electric. Sunt proiecte frumoase și sper ca toate să treacă”, explică primarul Ioan Popa.

 

 

Alexandra JURCA

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei