Ziua a treia, 1 noiembrie 2018 a fost destinată unei excursii documentare pe traseul Orșova – Drobeta Turnu Severin/Mehedinți. Obiectivele culturale parcurse au fost: filiala deosebit de interesantă a Muzeului Regiunii Porților de Fier Drobeta Turnu Severin/Mehedinți de la Orșova; Muzeul Hidrocentralei Porțile de Fier, Palatul Culturii „Teodor Costescu“, Cetatea Medievală a Severinului și Muzeul Regiunii Porților de Fier Drobeta Turnu Severin/Mehedinți. Palatul Culturii „Teodor Costescu“ găzduiește o sală ce poartă numele marelui român, cărășan-almăjan, pr. Iosif Coriolan Buracu, cel care a fost directorul Palatului începând cu 1920-1924 ca mai apoi să conducă Biblioteca I.C.Bibicescu din orașul de pe Dunăre.
Organizatorii Colocviilor Internaționale – Consiliul Județean Caraș-Severin, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin (CJCPCT CS) mulțumesc pentru colaborare Centrului Cultural „Nichita Stănescu“ Drobeta Turnu Severin/Mehedinți, în special doamnei manager, jr. Emilia Mihăilescu, doamnei manager, prof.drd. Doinița Chircu de la Muzeul Regiunii Porților de Fier Drobeta Turnu Severin/Mehedinți și doamnei muzeograf, șef de secție – Florentina Pleniceanu de la aceiași instituție.
Spre bucuria organizatorilor, participanții s-au declarat mulțumiți atât de felul cum s-a derulat atât partea științifică a Colocviilor Internaționale ale revistei „Nedeia“ ‒ Banatul Viu la 2018, cât și de plăcuta incursiune în istoria și cultura locală prin deplasarea pe traseul propus spre vizitare și documentare.
Sergiu TABAN
