Muzeul Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă din Caransebeş a marcat vineri, 20 ianuarie, cea de a VI-a ediţie a Zilei Naţionale a Culturii Române pe care instituţia a găzduit-o.
Acţiunea a debutat cu o expunere făcută de prof. Carmen Ardeţ, pe marginea istoriei secolului al XIX-lea şi importanţa acestuia în dezvoltarea culturii române.
În continuare, prof. Maria Frenţiu a prezentat volumul „Trezește-te, Maria!”, avându-l ca autor pe timişoreanul Gheorghe Secheşan.
Ulterior, conf. univ. dr. Gheorghe Secheșan, membru al Uniunii Scriitorilor din România – Filiala Timișoara, a susţinut o prelegere, ocazie cu care i-a îndemnat şi încurajat pe tinerii caransebeşeni să se îndrepte spre domeniul literaturii şi chiar să se apuce de scris.
„Romanul îmi este foarte drag şi l-am scris pentru că nedreptăţile din perioada comunistă m-au marcat negativ şi au marcat întreaga societate românească. Prin urmare, până nu se vor rezolva toate problemele legate de vinovăţia şi nevinovăţia elementelor implicate în conflictele acelei perioade, societatea noastră nu va fi una sănătoasă, ci una acuzată de păcat originar, la fel ca omul”, a spus Gheorghe Secheşan, privitor la mesajul transmis de cartea sa.
Cosmin VLAD


