Contrabandă cu ţigări şi confiscări la Moraviţa

tigari

O reţea de contrabandă cu ţigări din Serbia a fost anihilată ieri la Timişoara.

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorul Poliţiei de Frontieră Moravita, împreună cu lucrători din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Timişoara, au organizat o acţiune specifică pentru destructurarea unui grup infracţional organizat, specializat în săvârşirea infracţiunilor de contrabandă, sea arată în comunicatul de presă primit pe adresa reper24.ro. Poliţiştii au monitorizat două autoturisme care au intrat în ţară încarcate cu ţigări de contrabandă. Şoferul unuia dintre autoturisme a refuzat să oprească la semnalele regulamentare ale poliţiştilor, trecând peste barajul anti-pneu şi lovind uşor doi poliţişti de frontieră. În urma percheziţiilor efectuate la membrii reţelei, au fost confiscate peste 41.000 pachete de ţigări, iar unul dintre şoferi a fost reţinut pentru 24 de ore.

Şeful I.T.P.F. Timişoara a declanşat o anchetă internă la Punctul de Trecere a Frontierei Moraviţa, cu privire la modul în care personalul din cadrul punctului de frontiera, aflat în serviciu, şi-a îndeplinit atribuţiile specifice, se mai precizează în comunicat.

Bogdan Piperiu

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei