
Cine nu a auzit de Chardonnay, strugurele din care se face cel mai cunoscut vin alb ?
Numele vine de la localitatea Chardonnay, din Franța, unde a fost cultivat prima dată.
În țara de origine unde, de cele mai multe ori, pe etichete nu este trecut numele strugurelui ci regiunea sau chiar localitatea de unde provine, poartă nume sonore, pompoase, ca Chablis, Montrachet, Puligny-Montrachet, Meursault, Cote de Nuits … și…atât.
Din Franța, strugurele s-a răspândit în toată lumea, Chardonnay-urile din California, Australia, Chile, Africa de Sud, ajungând să fie, în prezent, cel mai cultivat soi de struguri albi din lume.
Desigur și ca de obicei, francezii consideră vinurile lor cele mai bune din lume și nu prea accepta alte păreri. Asta pana în 1976 când, Steven Spurrier, un comerciant de vinuri englez stabilit la Paris, a convins câțiva producători de vinuri din California să participe la o degustare undeva lângă Paris. Un concurs în “blind” (în orb) între vinuri fine, nobile, Franțuzești și vinuri barbare, făcute de câțiva cowboy rudimentari și neciopliți din California.
A fost pentru prima dată când vinurile franțuzești au fost pur și simplu spulberate, evenimentul rămânând în istoria vinului ca “Degustarea de la Paris din 1976″. Deși juriul a fost format în totalitate din specialiști francezi în ale vinului, la grupa Chardonnay, pe primul loc a ieșit un Chardonnay din California “Chateau Montelena” iar la Cabernet Sauvignon “Stag’s Leap”, tot din California. Chardonnay și Cabernet Sauvignon fiind vinurile standard ale Franței…vă puteți imagina stupefacția marilor cunoscători francezi care și-au descalificat propriile vinuri și care au fost huliți apoi de întreaga presa de specialitate din Franța unii aproape pierzându-și slujbele.
În 2006, la aniversarea a 30 de ani, degustarea a fost reluată ….cu același rezultat ![]()
Nu sunt un mare prieten al Chardonnay-ului însă există totuși, câțiva producători care l-au revoluționat cum este familia Planeta, din Sicilia, al căror Chardonnay este recunoscut ca unul dintre cele mai fabuloase vinuri … iar prețul este cam 10% din prețul unuia franțuzesc cu nume pompos pe eticheta.
Am avut ocazia se degust atât pe cel de la Planeta cât și câteva frantuzești … despre cele frantuzești nu mă pot abține să nu spun că altceva în afară de drojdii și aciditate nu am găsit nimic demn de consemnat, în schimb cel de la Planeta m-a entuziasmat.
Strugurele Chardonnay este destul de fad în esență și măiestria vinificatorului este esențiala în obținerea unui vin reușit. Paleta gustativa este dependentă în foarte mare măsura de momentul culegerii, de sol și, apoi de vinificator. Gustul merge de la mere verzi, citrice, anans, vanilie, caramel …Este unul dintre puținele vinuri albe care se pretează la maturarea în baricuri (se întamplă mai ales în lumea nouă) fapt ce-i conferă o corpolență untoasă, pe langă aromele de vanilie și caramel.

Trebuie să menționez aici ca Chardonnay este strugurele principal din care se face Șampania (împreună cu Pinot Noir).
Paharele din care se degusta sunt cele clasice tip Bordeaux însă cu o capacitate mai mică de 0,35 l
Chardonnay-ul este un însoțitor perfect al peștelui gătit în toate felurile (mai puțin – sau deloc cu roșii sau sos tomat) fructelor de mare, creveți fripți în baie de ulei de măsline și usturoi și al brânzeturilor ca Cheddar. Se potrivește excelent cu o bibilia la cuptor, la mâncărurile din ciuperci sau foie gras (un Chardonnay untos, baricat)
Chardonnay este un vin remarcabil mai ales datorită multelor fațete aromatice și gustative pe care ni le dezvăluie.
Cristian BOEREAN
