Jandarmii cărășeni au fost solicitați să intervină noaptea trecută în zona Muntelui Semenic pentru a ajuta un bărbat care s-a accidentat. Reșițeanul a căzut în timp ce se deplasa cu bicicleta și cum nu a mai putut să își reia drumul a sunat la 112. Înainte ca salvatorii să ajungă la bărbat, i-a sărit însă un ajutor un cățeluș, care l-a ajutat pe rănit să se încălzească, demonstrând încă o dată că nu degeaba câinele este considerat cel mai bun prieten al omului.
„În urma unui apel primit prin sistemul unic de urgență 112, luni,16 iulie, în jurul orei 22:00, jandarmii montani, din cadrul Postului de Jandarmi Montan Văliug, s-au deplasat, în cel mai scurt timp, în zona Platoului Semenic, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat în vârstă de 40 de ani, din municipiul Reșița, care s-a accidentat, căzând de pe bicicletă”, explică purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi Caraș-Severin, Marius Săndulescu.
La sosirea jandarmilor, ciclistul acuza dureri în zona claviculei și se afla într-o stare ușoară de hipotermie. Primul salvator al bărbatului a fost un câine care imediat după producerea incidentului s-a așezat lângă victimă și l-a protejat, încălzindu-l cu corpul său. Patrupedul a rămas lângă el până la sosirea jandarmilor.
La fața locului a fost solicitat un echipaj al Serviciului de Ambulanță Caraș-Severin pentru a transporta rănitul la spital.
„Până la refacerea fizică a ciclistului, bicicleta se află în custodia Postului de Jandarmi Montan Văliug.
P.S.: câinele a rămas în zona de responsabilitate pentru a putea interveni și în alte cazuri, dacă situația o va impune”, adaugă, cu umor, purtătorul cu cuvânt al jandarmilor cărășeni.
Karina TINCUL


