Caransebeşul a băut din Cupa victoriei în faţa Lupacului

viitorul csb

Viitorul Caransebeş şi-a întâlnit miercuri, 18 aprilie, pe Stadionul Municipal din Parcul Teiuş, eterna rivală, Voinţa Lupac, în turul IV, la nivel judeţean, al Cupei României, meciul încheindu-se cu victoria la limită, 3-2, a gugulanilor.

Aceştia au deschis scorul în minutul 6, când Avramovici l-a găsit excelent pe Ciucur, iar acesta, de la 12 metri, a trimis plasat pe lângă Toader.

În replică, în minutul 12, Tîrbăţ, aflat pe aripa stângă, i-a pasat perfect lui Coviţ, şutul acestuia, de la 18 metri, la colţul lung, trecând foarte aproape de poarta caransebeşeană.

În minutul următor, Străin a trimis o centrare de pe partea dreaptă, în gura porţii gugulane, Ciucur, aflat la 6 metri, deviind în propria poartă.

Gazdele au înscris din nou în minutul 24, când Avramovici a centrat pe jos, în forţă, de pe aripa dreaptă, iar Nicola, liber la 8 metri, a trimis, imparabil, pe sub Toader.

Caransebeşenii au marcat din nou după numai un minut, când, după o recuperare la 25 de metri, mingea a ajuns la Mariţescu, care a trimis un trasor în vinclul drept al porţii adverse.

Lupacul a redus din diferenţă în minutul 37, când mingea a circulat pe traseul Mitru – Coviţ – Oncică, acesta din urmă a fost faultat în careu, lovitura de pedeapsă dictată de Constantin Stamatoiu fiind transformată cu siguranţă de Mitru.

În primul minut al părţii secunde, Avramovici a fost angajat central, însă lobul său de la marginea careului a fost respins spectaculos în corner de Toader.

Oaspeţii au ieşit la joc mult mai agresiv, având oportunităţi de a înscrie, în minutul 57, prin Marcu, care a şutat din alergare, însă balonul s-a dus pe lângă poartă, şi după doar două minute, prin Mitru, şutul excelent al acestuia, de la 20 de metri, trecând razant cu transversala porţii caransebeşene.

viitorul 2

Lupacul a avut o perioadă mai bună, iar în minutul 67 Marcu a fost faultat de Socaci la 17 metri, şutul lui Străin, la semiînălţime, fiind respins în corner de portarul gugulan. Menţinându-se în jumătatea caransebeşeană, oaspeţii au mai avut o ocazie în minutul 78, când Marcu a şutat puternic pe jos, însă balonul a trecut la câţiva centimetri de ţintă.

În minutul 79, Avramovici a şutat puternic din lovitură liberă de la 25 de metri, însăToader a respins de lângă bară.

În minutul 89, Oncică a bătut o lovitură liberă de la 30 de metri, în careu, reluarea cu capul a lui Coviţ fiind reţinută de Socaci.

În ultimul minut de joc, Ciucur a scăpat pe contraatac şi, rămas faţă în faţă cu fostul său coechipier  Toader, a trimis de lângă acesta, însă mingea a fost scoasă de pe linia porţii de Epure.

Viitorul Caransebeş: D. Socaci, G. Negrei (min. 52, N. Imbre), Al. Nicola, O. Bălan, B. Gulea, Al. Ciucur, C. Bloju, Gh. Valuşescu, M. Mariţescu, A. Neagu, Al. Avramovici; rezerve: C. Birăescu, I. Bica, C. Nicoară. Antrenor, Ion Bica.

Voinţa Lupac: F. Toader, M. Cheda (46, D. Mihuţescu), I. Tîrbăţ, M. Banac, Al. Mitru, C. Oncică, V. Marcu, M. Krkelic (75, C. Epure), B. Bărbulescu, Al. Coviţ, L. Străin; rezerve: D. Popescu, D. Gliguţă, R. Mezin, B. Vişatovici. Antrenor, Boşco Vişatovici.

A arbitrat la centru Constantin Stamatoiu, asistat la cele două linii de Alexandru Stamatoiu şi Gheorghe Scînteie, toţi din Moldova Nouă.

Observator: Marius Popescu, din Reşiţa.