Suntem mândri de Simona Halep! Cu perseverenţă poate să ajungă sus de tot în clasamentul ATP

sh

Jucătoarea Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost învinsă, duminică, cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3, de sportiva rusă Maria Şarapova, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, în final turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, informează Mediafax. Românca  se menţine pe locul 5, cu 5.340 de puncte, în clasamentul WTA dat publicităţii astăzi.

După victoria de la Madrid, Maria Şarapova a urcat două locuri în clasamentul WTA, de pe 9 pe 7, cu 4.261, informează site-ul wtatennis.com.

Halep a început în forţă meciul, a condus cu 4-0 şi a încheiat primul set în 30 de minute, cu 6-1. Jucătoarea rusă a intrat mai bine în setul al doilea şi reuşit un break în ghemul de debut. Halep a echilibrat jocul, dar şi-a cedat din nou propriul serviciu la scorul de 2-4, iar Şarapova a câştigat setul al doilea cu 6-2, după aproximativ 42 de minute.

În setul decisiv, cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul în primele ghemuri. Simona a condus cu 40-0 în ghemul al treilea, însă rusoiaca reuşit să realizeze break-ul. Cu joc din ce în ce mai precis, fără să comită multe greşeli neforţate şi cu un procentaj al primului serviciu mai bun, Maria Şarapova s-a distanţat la 4-1, apoi a cedat oarecum surpinzător un ghem la 0, pe propriul serviciu. Halep, care a acuzat dureri musculare în zona abdomenului, nu a mai putut întoarce meciul de la 3-4, astfel că Şarapova a câştigat decisivul cu scorul de 6-3, după aproape două ore de la începutul partidei, mai scrie mediafax.ro.

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei