Rheinmetall, cea mai mare companie din industria de armament din Europa se află de ieri începând la Reșița, pentru a doua oară. Societatea a promis încă de la prima vizită că se va întoarce pentru a discuta cu primarul Ioan Popa detaliile unei eventuale colaborări.
Nemții un contract național prin care să producă armament la Moreni, și există șanse mari ca producția să se extindă și la Reșița, plan care s-a discutat și aseară, și în cursul zilei de astăzi în compania lui Silviu Hurduzeu, președintele Consiliului Județean, și a prefectului Matei Lupu.
„A venit Reihnmetall la Reșița pentru a discuta despre IMR, aseară târziu m-am despărțit de ei. În această dimineață am vizitat fabrica și la 11 am avut o întâlnire la Primărie și apoi la Consiliul Județean împreună cu Silviu Hurduzeu și prefectul Matei Lupu”, explică primarul Ioan Popa.
Ioan Popa i-a abordat pe reprezentanții Rheinmetall în cadrul conferinței internaționale ,,Security Challenges in the Balkans” din Timișoara.
Diana RADU



Hmm… După samavolnicia şi mojicia caracteristică, Popa tăiţeilor pare mai degrabă compatibil unei colaborări cu ruşii şi nu cu nemţii.
Sa dea Dumnezeu sa se lege ceva.Multi au vizitat resita si nu au mai revenit.Ar fi o mana cereasca ca aceasta delegatie care a ajuns la Resita sa poata lega o collaborare cu primariaResita.