Victimele războaielor, comemorate la Anina, în prezența consulului Germaniei la Timişoara! „Oamenii încă nu au învățat din trecut”!

modelmic

Victimele războaielor, violenţei şi terorii în întreaga lume au fost comemorate duminică la Anina, în prezența primarului Gheorghe Românu, a consulului Ralf Krautkrämer şi a reprezentanţilor Forumului Democrat al Germanilor din Banatul Montan din Anina şi Reşiţa.  Republica Federală Germania comemorează în fiecare an victimele războaielor, în duminica cea mai apropiată de mijlocul lunii noiembrie.

Ceremonia solemnă a debutat la biserica romano – catolică din Steierdorf, după care toţi participanţii au luat parte la o slujbă de pomenire la mormântul eroilor căzuţi în cel de-al doilea război mondial, situat în cimitirul Sigismund unde sunt înmormântaţi nouă soldaţi români şi opt soldaţi germani.

La comemorare, alături de primarul și viceprimarul orașului Anina, Gheorghe Românu şi Dorinel Ungureanu, au luat parte consulul Republicii Federale Germania la Timişoara, Excelenţa Sa Ralf Krautkrämer, preşedintele Forumului Democrat German din Banatul Montan, Erwin Josef Ţigla, prorectorul Universităţii Eftimie Murgu din Reşiţa, Cristian Chioncel, elevi ai liceului Mathias Hammer din Anina, formaţia de pompieri voluntari ai oraşului Anina, membri ai Forumului Democrat German din localitate, fanfara Anina, cetăţeni ai oraşului. În cadrul ceremoniei s-au ţinut cuvântări de către oficiali şi  au fost depuse coroane de flori.

Pe plăcile comemorative de pe mormântul celor căzuţi în război sunt înscrise numele soldaţilor români şi germani care în anii tinereţii, în condiţii pentru noi inimaginabile, au fost nevoiţi să-şi jertfească viaţa. Fiecare nume care este scris acolo a fost un cetăţean al Europei, a fost un om cu aspiraţii şi bucurie de viaţă, care a avut părinţi, poate o soţie şi copii, neamuri şi prieteni şi a fost un om cu o față familiară, nu doar un nume de pe o placă. Vrem de asemenea, să comemorăm victimele conflictelor armate din vremea noastră. Nici la ora actuală oamenii încă nu au învățat din trecut, şi în prezent încă mai sunt ucişi oameni în conflicte violente sau sunt afectați de răni fizice și mentale de-a lungul vieții. Noi în România trăim în pace de 74 de ani și putem fi recunoscători pentru aceasta. Dar chiar și astăzi, soldații și lucrătorii umanitari români și germani activează împreună în țări în care predomină războiul și teroarea. De asemenea, vrem să ne gândim astăzi şi la acești oameni şi să ne rugăm ca aceștia să revină nevătămați acasă”, a declarat cu acest prilej primarul Gheorghe Românu, care a adăugat că misiunea contemporanilor este de a se asigura că sloganul „Să nu mai fie niciodată război”, care a fost lansat sub influenţa atrocităţilor petrecute în tranşee, imediat după finalizarea Primului Război Mondial, să devină în sfârşit realitate.

Comemorarea înseamnă cu siguranţă să ne aducem aminte de cei decedaţi, să ne aducem aminte de ce s-a pierdut şi a fost distrus şi presupune bineînţeles şi compasiune şi solidaritate cu urmaşii celor decedaţi; dar trebuie să fie şi un avertisment continuu, pentru a nu pregeta nici un efort în prevenirea pe viitor a unor astfel de catastrofe. Experienţa cotidiană ne arată că mult prea repede sunt uitate evenimentele rele şi că nu tragem învăţăminte din ele”, a precizat, la rândul său consulul Ralf Krautkrämer.

DSC00783

 

 Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei