Croazierele pe Dunăre cu catamaranul Baziaș 1, cu plecare din portul Moldova Veche, vor fi reluate începând cu data de 18 mai.
Traseul este stabilit pentru două ore, ocazie cu care se va da un tur al fabulosului Ostrov, de unde pot fi admirați caii sălbatici de la Moldova Veche. Totodată, se va vizita Cetatea Golubac și legendara stâncă Babacaia.
Costul unui bilet este de 40 lei pentru adulți și 20 lei pentru copii.
Cursele vor avea loc sâmbătă și duminică, între orele 13:00 și 16:00, cu minim 25 de persoane. Croazierele se efectua face însă și în alte zile ale săptămânii, singura condiție fiind și de această dată ca grupul de turiști să fie de cel puțin 25 de persoane, iar în acest caz, ora de plecare se poate stabili de comun acord.
Rezervări se pot face la numărul de telefon 0735.233.796 sau la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Moldova Nouă, la numărul 0355.429.799.
Anul trecut, peste 2.000 de turiști au participat la croazierele pe Dunăre organizate cu catamaranul Baziaș 1, achiziționat de Consiliul Județean Caraș-Severin în cadrul unui proiect cu finanțare europeană. Printre turiștii care s-au bucurat de o croazieră pe Dunăre, s-au numărat nu doar persoane din Caraș-Severin, ci și grupuri de studenți și elevi din județele Timiș, Bihor și Brașov, cadre militare pensionate, societăți comerciale care au oferit angajaților o zi de relaxare, grupuri din Croația și Serbia.
Karina TINCUL

