„Tratăm toată trama stradală, din clădire în clădire. Lucrările vor fi scoase la licitație în perioada următoare”

popa bun

Când vom circula din nou cu tramvaiul în municipiul Reșița, este întrebarea pe care și-o pun mulți reșițeni în ultimii ani. În urmă cu trei ani, primarul Ioan Popa se arăta optimist că tramvaiele vor reveni pe străzile reșițene până în 2020 sau cel târziu până în 2021. Cum acest lucru nu s-a întâmplat, mulți s-au grăbit să catalogheze proiectul tramvai ca pe o simplă promisiune electorală, care nu va fi dusă la îndeplinire, uitând totuși că au fost încheiate contracte de finanțare pe bani europeni pentru cele trei faze ale proiectului. Întrebat în cadrul unei emisiuni live la Reper 24, când vor demara totuși lucrările, edilul reșițean a precizat că acest lucru se va întâmpla în primăvara anului viitor.

Repet pentru cei care au uitat sau nu știu, tratăm toată trama stradală, adică din clădire în clădire, de exemplu în Govândari, pe Bulevardul Republicii, tratăm din blocurile din stânga până în blocurile din dreapta, inclusiv cu piste de biciclete, cu mutarea cablurilor de fibră optică de pe stâlpi, le trecem în canal tehnic. Deci toate aceste lucrări urmează să fie scoase la licitație în perioada următoare.

Am speranța că în primăvară – aprilie, cel târziu mai, demarează lucrările la tramvai și vom începe cu zona Victoria – Kaufland, o vom închide și vom devia circulația de Făgărașului și Muncii. Când zona respectivă e gata o redeschidem circulației și închidem Intim – Victoria. Vom lucra etapizat.

Concomitent cu asta, sper să reușim să deschidem o cale de acces rutier prin Mociur, astfel încât când ajungem la pasajul de la Intim și în zona Triaj, să putem devia toată circulația prin Mociur spre centru ca să putem lucra în liniște.

În cadrul proiectului, circa 2,3 milioane de euro sunt alocate monitorizării inteligente a traficului. Asta înseamnă semafoare inteligente, care în momentul în care vine tramvaiul dirijează pietonalul pe roșu. Vom avea în stațiile de tramvai, afișaje electronice astfel încât omul va ști exact câte minute mai are de așteptat până îi vine tramvaiul. Evident care vor fi adaptate la viteza de circulație a tramvaiului și vor avea o comunicare permanentă cu aceste stații prin intermediul unui calculator”, a explicat Ioan Popa.

Conform edilului, lucrările la proiectul tramvai ar urma să se întindă pe parcursul a doi ani.

 

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

10 Comentarii

  1. Coco

    Dom’primariu, nu se poate ca tramvaiul sa treaca si prin Secul -Cuptoare, ca sa se refaca trama stradala, din cladire in cladire, si la noi…???
    Intreb pentru in prieten…

  2. Călător

    Câți resiteni folosesc zilnic autobuzele? Nu era mai bine cu autobuze electrice? Eu vad autobuzele aproape goale. Cat or fi ocupate tramvaiele dupa ce se “duc” pensionarii? Tinerii nu raman in Reșița, in ultimii 4 ani s-a redus numărul studenților, nu au revenit din străinătate, nici cu pandemia. In 3 ani se introduce tramvaiul? Va fi dezastru cu circulația rutieră. Autobuzele nepoluante erau soluția. Părerea mea

    1. Alt calator

      Asa este. Ne vom chini cu circulatia si nu va avea pe cine sa transporte ca locuri de munca nu face nimeni. Dar am mai cometat asta si degeaba.

  3. Doringo

    Ce Primar spagar, numai de proiecte spatiale aud dar sa aduca Investitori sa se creeze locuri de munca nu,unde sa se deplaseze populatia cu tranvaiul?

  4. Dezamagit

    Pentru unii viitorul e doar turismul , logic când afacerea le e legata de turism. Sa vina timișorenii, bucureștenii, arădenii, etc., cu bani, la skii si la ponton. Reșițenii care au noroc de un job cu siguranță pe salariu minim sau muncesc la babe sau în construcții, agricultura afară, nu au bani sau timp de turism. Sa ne uitam ca milogii la ei. Asta își doresc liberalii patroni, nu locuri de munca bine plătite, ca nu ar mai avea ei de unde sa aleagă scavi prost plătiți de ei. Vom face turism cu tramvaiul ca la munca nu avem unde merge.

  5. Vlad

    Alo.Fara agitație.Prioritare sunt investițiile.Investitiile atrag investitii .Aduc bunăstare.!!!!!!!!!Pentru……

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei