Veste bună pentru turiștii care ajung în această vară în Clisura Dunării. Aceștia vor avea la dispoziție un mijloc de transport pentru a se plimba de fluviu, cu plecare de la Pojejena. După mai multe luni de amânare, cauzate de lipsa unui operator, catamaranul BAZIAȘ 1, a devenit în sfârșit operațional, informează reprezentanții forului județean.
Catamaranul începe să facă curse pe Dunăre iar rutele propuse sunt Pojejena – Coronini – stânca Baba Caia și până în dreptul localității sârbești Golubac sau pe distanța cuprinsă între Pojejena – Baziaș. Durata cursei este de 3 ore iar programarea acestora se face în funcție de solicitări. Costul este de 550 lei/oră, capacitatea catamaranului fiind de 50 de locuri.
Tot în funcție de solicitări vor fi efectuate curse spre Veliko Gradiște (Serbia) și chiar Smederevo, cu plecare din Moldova Veche. Conform reprezentanților Consiliului Județean, sunt deja înregistrate solicitări pentru a duce grupuri de turiști de la Pojejena la Orșova.
„Cei interesați pot suna pentru rezervări la numărul 0730 557 782, Mihai Almăjan – administrator SC Eoliana Caraș SRL sau pot obține informații de pe pagina web a Consiliului Județean Caraș-Severin (www.cjcs.ro). Pentru ca informațiile să fie ușor accesibile va fi deschis și un cont pe rețelele de socializare”, se arată într-un comunicat de presă al Consiliului Județean Caraș-Severin.
Catamaranul a fost achiziționat de către Consiliul Județean Caraș-Severin printr-un proiect cu finanțare europeană ce a mai prevăzut cumpărarea unui ponton, construirea unui port în localitatea Pojejena dar și lucrări de dragare și îndiguire. Valoarea proiectului a fost de 1 milion euro.
Karina TINCUL

550 lei/ora x 3 ore (cat e plimbarea) = 1650 lei/pers x 2(cuplu,ca doar nu ma plimb singur) = 3300. Astia sunt nebuni!
Nu sunt nebuni, asa sunt ei!
))