La Fîrliug s-a încheiat sezonul de vânătoare și-a început petrecerea!

modelmic

Momentul de încheiere al sezonului de vânătoare la mistreți a fost marcat la Fîrliug cu fast, printr-o petrecere vânătorească organizată de grupa de vânătoare nr.4 Ezeriș – Fârliug, parte integrantă a Clubului de Vânătoare Reșița.

La buna reușită a acțiunii de la Casa de Cultură Fîrliugeana din localitate au contribuit șeful grupei de vânătoare amintite, Ion Mustață, președintele clubului CVPS Reșița, Ioan Borduz, maestrul sportului românesc și împătimitul vânător, Francisc Vaștag, dar și ceilalți vânători fîrliugeni, care au demonstrat și cu această ocazie faptul că goștii sunt întotdeauna bineveniți aici.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157662351142654″]

La evenimentul festiv au mai luat parte Primarul Municipiului Caransebeș – Marcel Vela, Directorul AJVPS Caraș Severin – ing. Mircea Ciobanu, Șeful Ocolului Silvic Reșița – Adam Danielescu, Șeful Ocolului Silvic Bocșa Română – Mihai Moatăr, medicul Iosif Secășan, președintele AJF Caraș-Severin – Viorel Lolea și mulți, mulți alții.

Momentul de largă inspirație al organizatorilor a fost acela al alegerii pentru întreținerea atmosferei manifestării a uneia dintre solistele care va ajunge un nume de referință în folclorul bănățean. Și afirm acest lucru fără nicio rezervă, atunci când vorbesc de lugojeana Dana Gruescu, acompaniată magistral de soțul ei Titel Brestovicean și de formația lor instrumentală din Lugoj.

Un alt aspect ce nu trebuie trecut cu vederea îl reprezintă faptul că cel care a condus vreme de 3 mandate consecutive destinele comunei Fîrliug, Ioan Borduz, și-a reafirmat cu această ocazie disponibilitatea pentru o nouă candidatură, provocat fiind, cel mai probabil, de discursul motivator al „ortacului“ Marcel Vela.

Seara a cuprins și momente remarcabile de coregrafie folclorică, o parte din dansatorii ansamblului Semenicul oferind momente sublime în fața celor prezenți, dar și celebra partitură, de-acum nelipsită la întâlnirile ortacilor cărășeni ce ne-a fost lăsată moștenire de regretatul „medic fără de arginți“ Ioan Iliasă, „Minunată-i Prietenia“, într-o abordare personală a aceluiași Ioan Borduz. Doar un prieten a lipsit pentru ca atmosfera să fie întregită de spiritul acestei sărbători vânătorești la Fîrliug, iar acesta nu poate fi decât Sorin Frunzăverde, omul politic care și-a dorit un alt destin pentru România și care astăzi plătește nedrept pentru dezideratul său…

 

Sergiu TABAN

 

Distribuie pe:

Stiri similare

1 Comentariu

  1. Marian

    Ce am putut sa rad. :) :) :)
    La ultimul clip unde canta nenea Borduz, toti sau ridicat in picioare ca si cum ar spune rugaciunea.
    Bravo primare, ai avut de la cine sa inveti si sa duci mai departe stindardul. :)

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei