Seiful sustras de la casa de schimb valutar din Caransebeș, găsit aruncat într-o fântână!

modelmic

Seiful furat de la casa de schimb valutar din Caransebeș în urmă cu câteva zile a fost găsit astăzi aruncat într-o fântână din satul Măgura, comuna Zăvoi. Ieri, oamenii legii au descins la adresa unor suspecți, unde au descoperit o parte a banilor sustrași, în mai multe borcane îngropate într-o grădină.

„În urma continuării cercetărilor în dosarul penal care are ca obiect furtul seifului dintr-o casă de schimb valutar din Caransebeș, în cursul zilei de astăzi, 01 mai, polițiștii, sub coordonarea procurorilor, au găsit seiful aruncat într-o fântână dezafectată situată pe un sălaș, din localitatea Măgura.

În noaptea de miercuri, 28 spre 29 aprilie a.c., cei doi bărbați de 31 și 32 de ani, sunt bănuiți că după comiterea faptei, au transportat seiful sustras cu mașina unuia dintre ei până în locul respectiv, l-au deschis prin tăiere, au sustras banii din interior și apoi l-au aruncat în fântână cu scopul de a-și ascunde urmele.

Seiful fost scos din fântână cu ajutorul angajaților S.V.S.U. Oțelu Roșu și ridicat de polițiști, în vederea continuării cercetărilor.

De asemenea, poliţiştii au ridicat pentru cercetări și autoturismul folosit la comiterea faptei”, precizează Alina Boeru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție  Caraș-Severin.

WhatsApp Image 2020-05-01 at 16.35.47

Prejudiciul cauzat, de peste 20.000 de lei, a fost recuperat în totalitate.

În cursul zilei de astăzi, cei doi bărbați reținuți au fost prezentați instanței de judecată, fiind dispusă măsura arestării preventive pentru 30 de zile.

Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție”, mai precizează Alina Boeru.

Citește și Casă de schimb valutar din Caransebeș, spartă de hoți!

 

Citește și După ceapă și arpagic, ultima fiță la semănat e…borcane pline cu valută

 

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

1 Comentariu

  1. imoGen

    Dacă n-au apelat din prima la Petrică Lupșac, specialistul nr.1 în seifuri … asta se întâmplă!

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei