Cu toate că puținele clădiri istorice din municipiu și parcurile nu s-au bucurat în ultimii ani de respectul cuvenit, modelul altor orașe mai mari le-a făcut și pe autoritățile reșițene să-și îndrepte atenția spre punerea în valoare a acestora.
Nu este vorba despre o reabilitare, ci de implementarea ideii de iluminat arhitectural și la Reșița. Pentru acest lucru, s-a realizat un studiu de fezabilitate cu ceva vreme în urmă, iar reprezentanții Primăriei au demarat recent un al doilea, în vederea obținerii de fonduri, fie de la Uniunea Europeană, fie de la Guvern pentru iluminatul stradal și cel arhitectural.
„Am analizat și aprobat un studiu de fezabilitate ce vizează modernizarea unei mari părți a sistemului de iluminat public. Este vorba de al doilea studiu de fezabilitate, pentru care noi căutăm bani europeni sau chiar sume guvernamentale. Acest studiu cuprinde și alte aspecte pe lângă iluminatul stradal. Este vorba de iluminat arhitectural atât în parcuri, cât și pe construcții și cred că este un studiu potrivit pentru Reșița”, a menționat primarul Mihai Stepanescu.
Alexandra JURCA
