Primăria Bocșa, amendată cu 80.000 de lei! Cismăneanțu consideră sancțiunea absurdă și o contestă în instanță!

Primăria Bocșa, amendată

Amendă usturătoare pentru Primăria Orașului Bocșa, care a fost sancționată cu nu mai puțin de 80.000 de lei de către Apele Române și de Garda de Mediu Caraș-Severin. Amenda a fost aplicată în urma unui control tematic derulat de cele două instituții în județul Caraș-Severin privind salubrizarea cursurilor de apă. Sancțiunea a fost însă contestată de primarul Eugen Cismăneațu, care consideră că este vorba de un exces de zel. 

Probleme au fost găsite pe două păraie care străbat Bocșa: Cremeni și Măgura, unde conform șefului Gărzii de Mediu Caraș-Severin, Gheorghe Muntean, ar exista adevărate depozite de deșeuri:

Sunt depozite pe malul apei, atât deșeuri provenite din activitatea de construcție, cât și gunoaie aruncate de cetățeni sau de societăți comerciale. Ori nimănui nu-i convine să stea într-un mediu infectat. Deja a venit vremea bună, temperaturile sunt în creștere, gândiți-vă ce miros și ce plăcere au acei oameni să stea într-o zonă unde se depozitează deșeuri necontrolat”, a explicat pentru Reper 24, Muntean.

Eugen Cismăneanțu: „Mi se pare absurd! Cred că este un exces de zel”!

La polul opus, primarul orașului Bocșa, Eugen Cismăneanțu susține că cei care au efectuat controlul au dat dovadă de exces de zel, în condițiile în care cele două cursuri de apă ar trebui decolmatate tocmai de către cei de la Apele Române, proiect aprobat deja de către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor:

„Este absurd, nu știu cum s-a ajuns la această amendă, în condițiile în care de mai bine de un an de zile Primăria Bocșa are documente și inclusiv o aprobare din partea Ministerului Mediului, corespondență în care ni s-a aprobat decolmatarea celor două păraie care fac obiectul acestei amenzi. Ministerul Apelor sunt în proceduri de decolmatare, dar tot reprezentanții Apelor Române au venit și au aplicat această amendă”.

Conform edilului, în ultimii ani administrația locală s-a ocupat de ecologizarea, pe cât posibil, a celor două păraie, dar pentru ca problema să fie rezolvată este necesară decolmatarea acestora.

Amenda de 80.000 de lei va fi contestată în instanță, a mai precizat Cismăneanțu.

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

3 Comentarii

  1. Marian

    Pai Vela zicea ca domnul Eugen nu este si nu va mai fii Primar de ce tot vb ne-an saturat de el sa le plateasca el si asa e fulll de euro si de $$$ si ££ si ¥¥¥¥

  2. sorin

    Bravo domnule Muntean,aceste nenorociri care se intampla pe aproape toate cursurile de apa,trebuie sa dispara.

  3. ionel

    mai treceti si pe la podul lui marian si pe la podul luncii si pe la vana[bocsita] si pe la fosta moara a lui Veber pe malul barzavii si pe la fostele gradini de langa dig si prin newerrk …..sa vedeti gunoaie acolo ……sa pun poze?

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei