Petrișorii au cedat pe teren propriu cu sticlarii din Turda

Petrisorii au cedat

Potaissa Turda a fost echipa mai pragmatică și aflată într-o dispoziție mai bună de joc în întâlnirea de la Reșița, cu HC Adrian Petrea. Pe fondul unei cavalcade de greșeli ale formației alb-roșii, care nu a mai arătat aceeași prospețime din cupă sau din jocul cu Energia Tg. Jiu, jucătorii lui Horațiu Gal au speculat fiecare minge și au fructificat în avantaj orice mică bâlbâială din atacul reșițenilor.

Nu punem la îndoială câteva decizii controversate ale „suveranilor“ arbitri, dar consider că ar fi o greșeală să aruncăm vina neputinței echipei reșițene în spatele celor doi fluierași bucureșteni.

După un început care le-a aparținut oaspeților din Turda, 0-2, HC Adrian Petrea a egalat prin Vaidasigan, însă tot jucătorii lui Gal au fost cei care au dat tempo-ul și au reușit să încheie în avantaj prima repriză 15-18.

La revenirea de la cabine , petrișorii au arătat că pot face mult mai mult decât un joc blazat în care mingea le scapă din mâini la pase simple, lăsând impresia că pot reveni prin eficiența celor două extreme Cristian Lela sau Florin Dospinescu și chiar să producă încă o mare bucurie numerosului public din Sala Polivalentă. HC Adrian Petrea a reușit să egaleze în mai multe rânduri, însă după golul egalizator cu numărul 25, echipa s-a stins inexplicabil, oferind prea multe șanse năvălitorilor turdeni să asedieze fără milă poarta apărată de nerecuperatul Shota Tevzadze.

Ce frumos poate fi handbalul chiar și atunci când pierzi…

Poate mai trist decât scorul de pe tabelă mi s-a părut plecarea în valuri a unei părți a publicului, încă din ultimele 10 minute ale jocului ce indicau o posibilă înfrângere a băieților antrenați de Adrian Petrea. Consider că acești băieți minunați și cei care se sacrifică din propriul lor buzunar pentru ca această echipă să evolueze pe prima scenă a handbalului românesc merită mai mult respect din partea noastră, a tuturor și mai cu seamă merită minimul efort de a le sta alături și în momentele de izbândă, dar și în situațiile cu deznodământ nefericit, așa cum a fost în această seară, la Polivalenta din Reșița. Dar continui să cred că fiecare meci poate fi o lecție, de sport, de viață, una învățată și asumată de către echipă dar și de publicul generos, emotiv și poate mult prea obișnuit cu gustul victoriilor pe bandă rulantă, sentiment conjunctural ce ține de o perioadă apusă. În fond, nu îmi amintesc să fi cunoscut vreo persoană căreia să îi placă înfrângerile, dar ce mult contează să știi să pierzi frumos și să fii solidar, în acele clipe, cu cei care ți-au adus bucurie în atâtea alte rânduri…

Scor final HC Adrian Petrea – Potaissa Turda 29 – 32, iar următorul meci din Liga Națională al echipei de seniori antrenată de Adrian Petrea se va disputa pe terenul liderului clasamentului la zi, Dinamo București, miercuri, 10 februarie.
După înfrângerea din etapa a XIX-a a LNMH, HC Adrian Petrea a căzut pe locul 5, cu 34 de puncte, pe locul ocupat de echipa reșițeană urcând Potaissa Turda, cu 35.

Horațiu Gal si Adrian Petrea

Sergiu TABAN

Distribuie pe:

Stiri similare

3 Comentarii

  1. INa

    Da,gestul celor care au plecat inainte de finalul meciului nu a fost unul corect fata de echipa si de omul care investeste ca noi sa ne bucuram de spectacolul sportiv. Nu spun o noutate,dar un suporter adevarat nu lasa echipa fara sustinere in momentele sau perioadele dificile.

  2. gogu

    Gata ce a fost a fost.Acum mergem la Dinamo echipa care are singura infringere Resita.Asa ca va dorim succes .Apropo sti ce ma deranjat la meciul cu Turda? Familiarismele intre arbitrii si jucatorii oaspeti precum si antrenor.Hai HC PETREA RESITA

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei