Județul Caraș-Severin va avea pe viitor o tabără pentru sinistrați, care va putea găzdui însă și migranți, în cazul în care numărul acestora va crește. 36 de astfel de tabere vor fi amenajate pe teritoriul României, printr-o finanţare europeană, a anunțat la Alba-Iulia, prim-adjunctul inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), colonel Cristian Radu.
„Taberele de sinistraţi sunt facilităţi containerizate care asigură atât cazarea persoanelor sinistrate, cât şi facilităţi de asigurare a hrănirii pe o perioadă de ordinul săptămânilor pentru minimum 200 de persoane. Acesta este un concept pe care noi l-am pus la punct relativ recent şi care face parte dintr-un proiect cu finanţare europeană. România va beneficia de 36 de astfel de facilităţi la nivel naţional. Ele sunt destinate atât pentru acoperirea nevoilor pe plan naţional, în cazul producerii unor dezastre, dar şi pentru acoperirea nevoilor naţionale în cazul unor mişcări masive de migranţi din afara graniţelor”, a precizat colonelul Cristian Radu, citat de Agerperes.
Prim-adjunctul inspectorului general al IGSU a menţionat că, până în 2020, România trebuie să asigure capacitatea de a gestiona mişcări necontrolate ale populaţiei de ordinul miilor de persoane. Conform acestuia în prezent nu există informaţii privind iminenţa producerii unor astfel de evenimente, dar că nu se poate neglija un eventual aflux masiv care să facă obiectul tranzitării teritoriului naţional, o pregătire în acest sens fiind absolut necesară.
Respectivele tabere vor fi distribuite pe întreg teritoriul României, dar Cristian Radu a precizat că autoritățile se vor concentra pe zona Banatului, cu județele Timiş și Caraş-Severin, și pe zona Mării Negre, care reprezintă o poartă de acces pentru migranţi.
foto: evz.ro
Karina TINCUL
