Specialiștii în meteorologie aduc deja avertizări în ceea ce privește temperaturile extreme cu care se va confrunta țara noastră în sezonul rece care bate la ușă.
Ion Sandu, președintele Societății Meteorologice din România avertizează că ne putem aștepta la o iarnă în care viscolele vor fi extrem de puternice, iar temperaturile vor atinge un nivel foarte scăzut.
Mai mult, specialistul în meteorologie avertizează și asupra faptului că din cauza schimbărilor climatice la nivel mondial, România s-ar putea confrunta cu uragane cu o forță crescută începând cu anul 2018.
„Iarna asta vor fi viscole foarte puternice, trebuie luate măsuri de pe acum. Facem deducție logică: dacă și luna octombrie va fi mai caldă, iarna aceasta va fi asemănătoare cu cea din 2012. De asemenea, la anul, inevitabil, dacă va crește temperatura, forța uraganelor va crește și ea, iar cantitatea de vapori de apă din atmosferă se va accentua.Vor fi furtuni cu o putere de 150 de km/ora”, a declarat Ion Sandu.
Diana RADU

Sunt in stare sa pariez 1000ron ca asta minte,la primavara nu vor fi vânt de 150km pe ora!!!
Logic: puterea se masoara in Km/h.
“Vor fi furtuni cu o putere de 150 de km/ora”, a declarat Ion Sandu.”