Echipa din Valea Domanului se află în cantonament centralizat la stadionul din Valea Domanului. Ciclul săptămânal de pregătire a avut planificat şi un amical cu divizionara D-Timiş, ASU Politehnica Timişoara, pe stadionul „Gloria” din cartierul reşiţean Govândari. Fenomenul „Poli” s-a regăsit şi la Reşiţa, în condiţiile în care Politehnica Timişoara a avut o frumoasă galerie „viola”, iar echipa a fost însoţiţă la Reşiţa, chiar de internaţionalul Paul Codrea. Trebuie spus că din lotul timişenilor fac parte o serie de jucători cu experineţă: Leo Naidin, Paul Burtic, Brian Filimon, Lucian Gavriluţă, Feher, Vucea. În replică şi jucătorii Reşiţei au fost încurajaţi de Guardia Rosso-Nero conduşi de către Marcel Guşcă.
Partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 (0-0) în favoarea oaspeţilor timişeni
Au marcat: Voinea (71) , respectiv Vucea (56) şi Ghinescu (66 şi 87).
Antrenorul Dan Opriţa (Metalul Reşiţa) i-a trimis în teren, pe: Zimmermann – R. Cristian, Tătaru, Breşneni, Aniţoiu – O. Vasile, Feher, Liuba, Stoicănel – S. Mureşan – O. Stoica.
Au mai jucat: Pascal (Ciuculescu) – R. Artimon. Giurgiu, Vişan, Făgărăşanu, Vaştag, Neagoe, Bereşoae, Gheorghe, Voinea, Bucur, Cl. Ionescu.
Opriţa supărat pe atitudinea rosso-nerilor
La finalul partiei, antrenorul Daniel Opriţa era supărat pe atitudinea jucătorilor lui, chiar dacă aceştia se regăsesc în perioada de pregătire, cea a acumulărilor fizice: „Nu trebuie să mă iau aşa de mult de jocul de astăzi, pentru că băieţii sunt obosiţi. Au avut câte două antrenamente, ieri au avut antrenament greu, alaltăieri la fel, a fost şi căldura de astăzi, care şi-a pus amprenta, dar nu acceptăm nici o scuză. Sunt nemulţumit că am pierdut acest joc, trebuie să ne pregătim şi să nu ne mai prezentăm ca în jocul de astăzi.”
La partidă a fost prezent şi finanţatorul privat al echipei, Cătălin Rufă, care a urmărit partida de pe banca de rezerve a echipei reşiţene.
Ovidiu CONTRA
