
Istoria și muzica s-au împletit zilele trecute în cadrul unei serate literare găzduite de doctorul Romeo Dumitrescu, care reia în acest fel seria acestui gen de manifestări, organizate regulat pe vremuri în Banatul Montan.
Au fost prezentate în cadrul întâlnirii primele două volume din seria ”Marele Război în memoria bănățeană, 1914 – 1919”, serie inițiată de regretatul istoric Valeriu Leu și de Nicolae Bocșan.
După cum a precizat Nicolae Bocșan pentru Reper 24, și cum se poate deduce și din titlurile cărților, volumele sunt dedicate memoriei bănățene despre Marele Război. Acestea cuprind memorii, amintiri ale participanților la război, texte inedite, publicate în revistele vremii sau în calendare bisericești.
Cred că este cea mai bogată colecție de acest gen, de teste memorialistice despre Primul Război Mondial, a mai precizat Nicolae Bocșan. Am încercat să redăm trăirile oamenilor de pe front, dar și din spatele frontului, din timpul războiului precum și din toamna anului 1918, de la Alba Iulia, spune Bocșan. Volum trei al seriei va fi gata spre sfârșitul acestui an, speră autorul.
La serata literară dedicată împlinirii a 100 de ani de izbucnirea Marelui Război au participat oameni de cultură, profesori universitari, medici, economiști, preoți, cercetători și istorici, scriitori. Discuțiile despre istorie și război au fost acompaniate de momente muzicale în interpretarea doctorului Dumitrescu și a invitaților săi.



Karina TINCUL