În seara zilei de sâmbătă, 27 aprilie 2019, Lumina Sfântă de la Ierusalim va fi adusă în România, pe Aeroportul Internațional “Henri Coanda” din București, de o delegație a Patriarhiei Române, condusă de către Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, Timotei Prahoveanul, cu un avion special.
„Protoieriile din Arhiepiscopia Bucureştilor şi celelalte eparhii ale Patriarhiei Române sunt invitate să trimită delegați la Aeroportul internațional „Henri Coandă” din Bucureşti (salonul oficial), în seara zilei de 27 aprilie 2019, în jurul orei 18.30, pentru a primi Sfânta Lumină de la Ierusalim”, precizează Biroul de presă al Patriarhiei Române.
Sfânta Lumină de la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim va fi preluată și de către o delegație a Episcopiei Caransebeșului și apoi împărțită bisericilor din eparhie.
În noaptea de Înviere, Sfânta Lumină va fi oferită de către preoți tuturor credincioşilor prezenţi la slujbă, care o vor duce apoi în casele lor.
Elena FRANȚ
