La Caransebeș, soarele și-a găsit nașul! Ștrandul și-a deschis, oficial, porțile!

modelmic

 

În prezenţa reprezentanţilor administraţiei locale caransebeşene şi a câtorva tineri nerăbdători să stingă dogoarea de dimineaţă a soarelui, ziua de ieri a deschis oficial Ştrandul Municipal din Teiuş.

Întârzierea cu care a avut loc deschiderea ştrandului, după cum explică viceprimarul Filip Strejariu, se datorează faptului că, deşi municipalitatea a organizat mai multe licitaţii, preţul de închiriere fiind unul modic, nu s-a reuşit predarea ştrandului unei firme care să-l amenajeze şi exploateze pe perioada estivală.

Astfel, administraţia locală a hotărât să amenajeze şi să dea în folosinţă acest obiectiv în regie proprie, prin Serviciul Public de Întreţinere şi Reparaţii, şi Serviciul Public „Piaţa Gugulanilor”

„Cele două servicii, cărora ţin să le mulţumesc pentru timpul-record în care au reuşit să amenajeze ştrandul, au achiziţionat şi 25 de şezlonguri şi de umbrele, care vor fi puse la dispoziţie celor care vor veni aici. Sunt convins că, în această perioadă, atât caransebeşenii, cât şi cetăţenii din jurul municipiului vor veni în număr mare să se recreeze şi să se simtă bine în acest loc”, a spus viceprimarul Filip Strejariu.

Lucrările de reabilitare a celor două piscine au însemnat refacerea pereţilor şi aplicarea unei vopsele speciale, în cantitate mare, deoarece – ne-a declarat Gheorghe Ştefan, şeful Serviciului Public de Întreţinere şi Reparaţii – bazinul mare al ştrandului din Caransebeş are dimensiuni olimpice, de 50/25 metri.

Pentru că ştrandul nu a mai funcţionat în ultimii trei ani, aici s-au executat şi operaţiuni de cosit şi văruit, inclusiv băncile au fost revopsite, iar grupurile sanitare şi întreaga instalaţie electrică au fost refăcute.

„Pentru a respecta Ordinul Ministrului Nr. 119/2014, apa din cele două bazine va avea o calitate ridicată. În fiecare zi se vor lua probe de apă din cele două piscine, ce vor fi duse la un laborator specializat. De asemenea, aici va exista în permanenţă un salvamar. În acelaşi timp, îi rog, pe această cale, pe toţi părinţii care îşi însoţesc copiii la ştrand să nu-i lase nesupravegheaţi în zona bazinului mare, unde adâncimea apei este de 2,24 metri”, a declarat Luminiţa Verdeş, şeful Serviciului Public „Piaţa Gugulanilor”.

În incinta ştrandului, care va fi deschis zilnic, între orele 10 şi 22, există şi o terasă pentru cei care doresc să consume un suc, o bere rece, sau produse de alimentaţie. Închirierea unui şezlong sau a unei umbrele costă 5 lei, iar datorită faptului că lucrările au fost executate în regie proprie, cheltuielile fiind astfel relativ reduse, administraţia locală a stabilit preţuri modice şi pentru biletul de intrare, care este de 4 lei pentru adulţi şi de 2 lei pentru copii.

Cosmin VLAD

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei