Înscrierile la Universitatea Eftimie Murgu din Reșița nu par să fi fost afectate de scandalul corupției care a zguduit în ultima perioadă mediul academic din Caraș-Severin. Tinerii se pare că nu s-au lăsat descurajați de dezvăluirile celor de la Direcția Generală Anticorupție și au decis să dea un vot de încredere universității reșițene.
Peste 400 de candidați au fost admiși în urma primei sesiuni de înscriere la Universitatea Eftimie Murgu, 220 la studii de licență și 200 la masterat, un număr puțin mai mic decât cel de anul trecut, dar nu în mod semnificativ.
„În condițiile date, avem per total un număr mai scăzut, dar este la un nivel așteptat”, a declarat pentru Reper 24, prorectorul Gheorghe Popovici, în opinia căruia scandalul care a pătat imaginea universității nu a afectat însă în mod deosebit opțiunile de înscriere ale tinerilor.
Numărul candidaților este mai scăzut decât anul trecut la Drept European, de exemplu, a mai precizat Gheorghe Popovici, unde în 2014 erau peste 20 de candidați, iar anul acesta sunt doar 17. Un ușor regres s-a înregistrat și la Științe Sociale, pe când la Inginerie numărul candidaților este același ca anul trecut. Mai mult chiar, la Științe Economice s-a înregistrat un progres, cel mai mare succes avându-l programul de contabilitate, unde s-au înscris aproape doi candidați pe loc, a completat prorectorul pentru relația cu studenții din cadrul Universității Eftimie Murgu.
Reprezentanții UEM se așteaptă ca numărul studenților să crească și după cea de-a doua sesiune de admitere, programată a se desfășura în perioada 14-24 septembrie.
Karina TINCUL
