Un nou accident de circulație a avut loc pe centura municipiului Caransebeș, unde două autoturisme s-au izbit frontal. Spre deosebire însă de accidentul de ieri, care s-a soldat doar cu pagube materiale, de data aceasta mai multe persoane au fost rănite. Este vorba de patru persoane, dintre care două au fost rănite grav.
Conform purtătorului de cuvât al IPJ Caraș-Severin, Alina Boeru, conducătorul unui autoturism din județul Timiș a dorit să depășească o altă mașină, a pătruns pe contrasens, unde a intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism condus de un bărbat din Arad.
„Din primele cercetări a rezultat faptul că un conducător auto de 30 de ani din Timișoara, în timp ce conducea un autoturism din direcția Lugoj către Orșova s-ar fi angajat în depășirea autoturismului din fața sa și ar fi pătruns pe contrasens, unde ar fi intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism condus de un bărbat de 29 de ani din județul Arad.
În urma accidentului a rezultat rănirea ușoară a celor 2 conducători auto și rănirea gravă a 2 persoane, o tânără de 27 de ani din prima mașină și o femeie de 31 de ani din a doua mașină. Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero. Se continuă cercetările pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă”.
La fața locului s-au deplasat de urgență reprezentanți ai Inspectoratului Județean de Poliție, o autospecială și un echipaj SMURD de la Detașamentul de Pompieri Caransebeș și două ambulanțe de la Serviciul Județean de Ambulanță.
Toate cele patru victime, cei doi conducători auto și doi pasageri, au fost transportați la Spitalul Municipal din Caransebeș.
Karina TINCUL






