Drumul spre Muntele Mic, un adevărat pericol din cauza vitezomanilor! Oamenii cer urgent restricții de viteză

modelmic+editorial

Drumul care face legătura dintre Caransebeș și Muntele Mic, se transformă de multe ori într-o adevărată pistă de raliuri, susțin sătenii din Turnu Ruieni. Aceștia au făcut nenumărate sesizări până în prezent către autoritățile județene, în speranța că se vor lua măsuri de restricție a vitezei, lucru care nu s-a întâmplat însă până acum.

Cetățenii susțin că vitezomanii care calcă prea tare pedala de accelerație reprezintă un adevărat pericol în zonă, și asta pentru că drumul care duce spre Muntele Mic străbate localitatea și niciun șofer nu se sfiește să gonească printre case, animale și săteni. Mai mult, indicatoarele sau marcajele care să limiteze viteza excesivă lipsesc cu desăvârșire, susțin sătenii.

Din aceste motive, oamenii cer Consiliului Județean să restricționeze într-un fel sau altul viteza pe acest traseu.

 „Drumul este slab semnalizat, lipsesc indicatoare și marcaje. La intrare în Turnu Ruieni, drumul este îngustat, oamenii circulă cu viteză. Au fost turiști care la podul de la intrarea în Turnu Ruieni au venit cu viteză, nu au știut că e curba în unghi drept și au căzut de pe pod. În același loc a fost și un accident mortal după ce un șofer a venit cu viteză, n-a avut indicator pentru a vedea că urmeză o curbă periculoasă și a murit pe loc”, a declarat Ioan Seracin, unul dintre săteni revoltați, actual consilier local în localitate.

De asemenea, aceștia susțin că au făcut nenumărate sesizări și către Poliția Rutieră, în speranța că măcar în acest fel vor fi instalate controale periodice pe raza localității, care să-i oprească pe vitezomani.

„Am anunțat și Poliția în speranța că vor veni cu radarul. Am anunțat și Primăria dar nu se poate face nimic pe plan local, fiind drum județean și turistic, dar s-au făcut demersuri mai departe. Am sesizat și Consiliul Județean, dar  nimic, niciun răspuns. Vrem să fie limitare de viteză, avem și copiii care merg la școală. Am vrut să cumpărăm noi singuri indicatoare pe care să le montăm dar ni s-a spus că nu avem voie. Până când să ne mai expunem în acest fel?”.

După mai bine de un an de sesizări nerezolvate, reprezentanții Consiliului Județean susțin că vor face o comisie care va analiza situația de la fața locului, după care se va realiza un proiect de semnalizare rutieră pentru Turnu Ruieni.

„Există o sesizare adresată Consiliului Judeţean de către Primăria Turnu Ruieni privind necesitatea montării unor limitatoare de viteză pe DJ 608A. Se va proceda la amplasarea acestora dar, în prealabil, este nevoie de consultări cu Poliţia şi de elaborarea unui proiect de semnalizare rutieră“, a declarat Camelia Basarabă, purtător de cuvânt al Consiliului Județean.

 

Alexandra JURCA

 

Distribuie pe:

Stiri similare

2 Comentarii

  1. nick spunei

    Suntem atat de saraci incat nici bani de inidicatoare nu avem,cate marcaje,parapeti,indicatoare leduri in asfalt puneam numai din bani consiliului judetean si al prefectului subprefectului,soferului,o armata de trantori ce seaca banul public in toata tara asta.doamne cand ne trezim la realitate!!!

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei