Drumul spre Grădinari intră la plombări! Hurduzeu speră să obțină și finanțare pe POR pentru modernizare!

 modelmic

Drumul care face legătura între Secășeni și Grădinari, parte a DJ 581 Reșița – Grădinari și care a suscitat numeroase discuții în ultimele ședințe ale forului județean, va intra în zilele următoare în reparații. Nu este vorba de o modernizare, ci de simple lucrări de plombare, autoritățile județene declarând însă că speră să obțină finanțare prin Programul Operațional Regional pentru reabilitarea acestei porțiuni de drum.

Despre starea drumului Secășeni – Grădinari s-a vorbit destul de des în ultima perioadă în forul județean. De exemplu, fostul președinte al CJ, Gheorghe Pavel Bălan, a profitat de ședința festivă organizată cu ocazia împlinirii a 25 de ani de la înființarea instituției, pentru a atrage atenția asupra subiectului. Despre același sector de drum a vorbit în ședința ordinară de luna trecută și consilierul liberal Ghiță Sporea, care afirma că acesta a devenit impracticabil.

Ce facem? Ne batem joc de cetățenii care circulă pe acolo. E cel mai circulat drum din județ, am luat-o pe câmp, că nu mai putem circula pe drum. Parcă porțiunea aceea e de pe lună, plină de cratere, îți rămâne mașina acolo. Nu e mare lucru, nu știu dacă este o jumătate de zi de lucru acolo. E o investiție de 2.000 de lei, măcar să plombăm gropile alea, numai să putem trece pe acolo”, declara Sporea.

Lucru ce se va și întâmpla în perioada următoare, directorul Direcției Județene de Drumuri, Martin Motolan, afirmând în ședința forului județean de ieri că speră ca lucrările de plombare pe acest sector să fie finalizate în cel mult 10 zile.

Acesta ar fi primul pas pentru reabilitarea drumului, președintele CJ, Silviu Hurduzeu, explicând însă că se dorește obținerea de fonduri europene pentru modernizarea acestuia.

Pe Secășeni  – Grădinari vor demara lucrări de reparații curente, iar acest drum sau această porțiune de drum este prima propunere pe care Consiliul Județean o face pentru POR, pentru finanțare din Programul Operațional Regional pentru drumurile județene. Se lucrează în acest moment la studiul de fezabilitate, s-a contractat o firmă, nu s-a contestat, firma este în procedură de elaborare a studiului. Îl vom depune și să sperăm că va fi eligibil acest proiect”, a precizat Hurduzeu.

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

3 Comentarii

  1. Cristian-Gabriel

    S-a mai plombat in octombrie si din cauza asta mai rau s-a stricat. Daca plombeaza ca si atunci, cu lopata, vom avea iar o pacaleala uriasa pana la toamna dupa care asteptam zapada sa umple gropile din nou si uite-asa si tot-asa, nimic nu se va-ntampla! Of!
    O societate straina depune acte pentru demararea unei afaceri in Romania si in sase luni e deja pe profit! Cu terenuri achizitionate, planuri implementate, avize de constructie, mediu, intabulari, aprobari, constructie, utilaje, angajari de personal, contracte de parteneriat, piata de desfacere, adica tot! In 6 luni! Iar noi nu putem reabilita 9 km de drum judetean in 27 ani! Cum dracu’ e posibil asa ceva? Noi intre noi ne sodomizam iar in fata strainilor suntem slugi, saritori, ajutatori, ne intrecem in plecaciuni ca sa ne mandrim apoi cu recunoasterea internationala “romanul e prietenos, bucuros de oaspeti, sociabil, bla-bla-bla”.
    Tare prosti mai suntem!

  2. Dan

    Ce plombări? Groapa mare o plombează iar cea mică o lasă, trece pe lângă ea. Aceasta peste o săptămână va fi mare.
    Să-și verifice cineva, că acolo sunt banii noștri ai tuturor

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei