7 milioane de lei este dispus să ofere Consiliul Județean Caraș-Severin pentru realizarea a 7 km de drum, dar în ciuda valorii destul de ridicate a contractului, constructorii nu se înghesuie să își adjudece proiectul. Reprezentanții forului județean au scos deja la licitație pentru a cincea oară contractul de lucrări și speră ca luna această să poată anunța câștigătorul.
Concret este vorba de realizarea a patru drumuri de acces în cadrul proiectului de implementare a unui sistem integrat de management al deșeurilor: către stațiile de transfer de la Bozovici, Oțelu Roșu și Pojejena și către deponeul de la Lupac.
„Cel mai lung drum este cel spre centrul de la Lupac, de 4,9 km. Au fost până acum patru licitații care nu au putut fi adjudecate, de fapt nu au fost oferte care puteau fi adjudecate, deși prețul pe km este unul din cele mai mari prețuri pe care noi l-am avut. Într-un singur caz prețul a fost mai mare, pe sectorul Giurgiova – podul de Secășeni. Nici Drumurile Naționale nu au avut astfel de valori”, a precizat managerul de proiect, Victor Naidan.
De altfel, întregul proiect de implementare a unui sistem integrat de management al deșeurilor în Caraș-Severin pare urmărit de ghinion. Acesta ar fi trebuit finalizat deja de aproape doi ani, dar în ciuda eforturilor depuse de reprezentanții forului județean, lucrurile par să stagneze. Managerul proiectului declara la finalul anului trecut că speră ca proiectul să devină funcțional peste câteva luni.
Karina TINCUL

Astea sunt minciunile domnului Naidan…Pai daca s-a castigat licitatia cu groapa de deseurin de ce nu le-au dat sa faca si drumul …asa era asa normal cred eu. Acum vine cu o alta gaselnita….sa se duca in treaba lui ca ne-a aburit destul cu minciunile lui si ale lui Frunzaverde.
Ce spune acest individ,sfideaza limitele incompetentei!Pai cum, pretul ,nu e bun ci EXAGERAT de bun si totusi nu se inghesuie nimeni?Adica, uite, facem si risipa de bani(PUBLICI),numai sa executati lucrarile,haideti,va rugam frumos,va promitem ca va dam banii in avans!Si ei,”constructorii”,nimic,nicio reactie! Orice om de buna credinta isi da seama ca,vinovat este tot cel care ofera, intelegand aici INCOMPETENTA managementului!Ce sa-i ceri lui Naidan,sa-si taie mustata?Atata stie, atata face(pe bani publici f. multi,adica SALARIU).Du-te nene si deseneaza case pt. prichindei cu stema PCR deasupra!
In completare,cazul se potriveste cu zicala”ai cu CE, ai cu CINE,ai UNDE,dar DE CE?”,Adica, ai cu CE(bani),ai cu CINE(constructori),ai UNDE(locul lucrarilor),dar,vesnicul,DE CE sa facem?Cred ca nu prea avem nici cu CE complet, ca pe langa bani,trebuie ci pricepere, profesionalism!Ce-ar fi ca,viitoarele amenzi de la UE pt.nerespectarea conditiilior de mediu,amenzi de mii de euro/zi,sa le plateasca si Naidan si nu noi , cetatenii?
Se aproba! Si tot asa ar fi bine si Primarii in nume propriu si nu Primaria ca entitate sau institutie pentru prejudicii aduse cu rea intentie sau notiunea clara din CODUL PENAL privind activitatea functionarilor publici: NEGLIJENTA IN SERVICIU
Da , s-au depus eforturi ,,extraordinare,, deponeul nu s-a terminat nici acum dupa 2 ani de la termenul de ,,finalizare ,, . Nu inteleg cum dupa 5 licitatii sa nu se gaseasca un constructor , sau de ce nu s-a facut licitatia odata cu cea pentru deponeu ? Dl Naidan minte de ingheata apele , tot ii da ca deponeul e gata functional dar in realitate nu este deloc asa . In interiorul deponeului s-au construit deja drumul de legatura intre statii ( bine ,s-a surpat in cateva locuri ), dar nu era normal sa se termine si drumul de acces???
Dl Naidan cu toata echipa lui ar trebui trasi la raspundere pentru inompetenta , negijenta in serviciu sau interese !!!