Comisarul şef Grigore Stolojescu şi ,,tăticul" criminaliştilor din România, dr. Tudorel Butoi, prezenţi la Reşiţa

c2

Comisarul şef Stolojescu şi cel mai mare psiholog criminalist din România, Tudorel Butoi, au demonstrat la  Reşiţa că pot vedea prin ochii criminalilor!

Astăzi la Universitatea Eftimie Murgu din Reşiţa a avut  loc evenimentul de lansare a compendiului universitar „ANALIZA COMPORTAMENTALĂ ÎN PROCESUL PENAL”.

 Autori care au expus au fost renumitul prof. univ. dr. psiholog criminalist Tudorel BUTOI, comisarul-şef de poliţie dr. Grigore STOLOJESCU şi lectorul univ. dr. subcomisar de poliţie Cristian-Eduard ŞTEFAN, un produs al Academiei de Poliţie A.I. Cuza din Bucureşti.

c1

            Lucrarea este structurată pe trei părţi, în cadrul cărora au fost analizate, în detaliu, profilul psiho-comportamentali ai autorilor infracţiunilor comise cu violenţă (Profiling), interogatoriul judiciar, tehnica poligraf şi detecţia comportamentului disimulat.

            Compendiul a fost prefaţat de către rectorul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, general de brigadă, prof.univ.dr. Mihai Bădescu şi abordează aspecte complexe şi de actualitate în contextul modificărilor legislative aduse Codului de procedură penală.

c3

Manifestarea a fost organizată de Institutul de Studii pentru Ordine Publică Bucureşti, Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Caraş-Severin şi Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa şi este inclusă în calendarul activităţilor ocazionate de ZIUA POLIŢIEI ROMÂNE.

Sergiu Taban

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei