Comisarul Șandru le-a demonstrat jurnaliștilor de ce este „tăticul“ mascaților din Caraș-Severin!

modelmic

Jurnaliștii cărășeni au fost invitații Inspectoratului Județean de Poliție Caraș-Severin la o sesiune de trageri cu pistolul, dar anuala întâlnire din poligonul jandarmilor a avut, de această dată, o conotație specială. De reprezentanții presei la întrecerea intitulată „Cupa 8 Martie“, s-a ocupat îndeaproape șeful Serviciului Acțiuni Speciale, comisarul Bogdan Șandru și echipa condusă de acesta, cu toții îmbrăcați în costumația specifică intervențiilor cu mascați, atât de uzitate în media românească a ultimilor ani. Mascații, sub comanda lui Bogdan Șandru, au făcut o adevărată demonstrație de forță, dar în aceeași măsură de profesionalism, de stăpânire și de acuratețe a execuțiilor în cazul unei inetrvenții, indiferent de zi și ora la care aceasta ar putea avea loc. De altfel, polițiștii de la Acțiuni Speciale se pregătesc fizic în fiecare zi, antrenamentele fiind executate într-un regim draconic, cu bareme greu de atins de către oamenii de rând.

mascat

Serviciul pentru Acţiuni Speciale (S.A.S.) este o structura de poliţie flexibilă, cu competenţă complexă, care activează ca forţă complementară în sprijinul celorlalte subunităţi, în vederea îndeplinirii unor misiuni cu grad de mare risc. Pentru a înțelege care sunt atribuțiile și ce implică munca angajaților din Serviciul pentru Acţiuni Speciale – SAS, ar trebui să știm că acești polițiști execută intervenţii în cazul jafurilor sau atacurilor comise de infractori înarmaţi şi participă la prinderea infractorilor periculoşi ori violenţi, desfăşoară acţiuni pentru eliberarea persoanelor răpite şi sechestrate, pentru prinderea grupurilor care percep taxe de protecţie, ori acţionează ilicit ca recuperatori de credite, participă la finalizarea unor acţiuni de prindere în flagrant a infractorilor, acordă spijin de specialitate şi execută paza sau însoţirea unor transporturi speciale, acţionează împreună cu alte structuri din cadrul IPJ Caraș-Severin pentru prinderea infractorilor deosebit de periculoşi, sprijină cu efective specializate celelalte subunităţi ale IPJ-ului în executarea raziilor şi acţiunilor poliţieneşti “fulger”, în zone şi medii cu ridicat potenţial infracţional, asigură temporar paza şi protecţia unor demnitari români sau străini cu ocazia unor întâlniri de lucru, vizite oficiale ori alte activităţi la nivel internaţional organizate în județ.

modelmic

Dacă mai adăugăm în sfera atribuțiilor și faptul că SAS efectuează operaţiuni speciale de salvare a victimelor, în cazul producerii unor catastrofe (explozii, incendii, cutremure), atunci poate vom înțelege dimensiunea de lucru de pe umerii acestor polițiști și importanța acestui departament de tip „comando“ al poliției.

Conducătorul SAS din cadrul IPJ Caraș-Severin, Bogdan Șandru, le-a prezentat ziariștilor modelul de pistol pe care urmau să-l folosească, aceasta fiind arma de acțiune a mascaților. Mă rog, cel mai probabil una dintre ele, pe celelalte SAS-ul nu le-a transportat în poligon, cu ocazia întâlnirii cu ziariștii, cei care și-așa știu prea multe…

Pistolul de origine austriacă GLOCK 17, de calibru 9×19, folosit ieri în poligonul Inspectoratului Județean de Jandarmi „General de Brigadă Vasile Zorzor“ din Caraș-Severin este cel mai folosit pistol din intreaga lume. Așa cum afirma și șeful mascaților cărășeni, comisarul Bogdan Șandru, datorită siguranței imbatabile, având capacitatea încărcătorului standard de 17 cartușe, capacitate mai mare față de media curentă şi greutatea redusă, fac din acest pistol o armă de încredere pe care se bazează agenții forțelor de menținere a ordinii publice din întreaga lume în activitatea lor de zi cu zi. Este sigur, ușor și rapid datorită sistemului de siguranțe revoluționar “Safe Action”.

Ildiko Szendrei a câștigat „CUPA 8 Martie“, organizată de polițiștii cărășeni!

ildiko
Dinu Nicorici – Ildiko Szendrei

După toate intrucțiunile comisarului Șandru, completate benefic de cele ale comisarului șef Dinu Nicorici, jurnaliștii, asistați de lucrătorii SAS, au fost invitați să țintească spre un ipotetic infrator, încercând să îl anihileze, dar în niciun caz să nu-l ucidă, în încercarea de capturare.

S-au conformat regulilor și au reușit să puncteze pentru locul I la secțiune rezervată sexului frumos, Ildiko Szendrei – Express de Banat, premiul II, Laura Sgaverdea – Radio România Reșița, iar pe poziția a III-a a podiumului au urcat Iasmina Vîrban de la Blog Media Cid și Lavinia Cîrstea de la Jurnal de Caraș. Felicităm și prezența curajoasă la tragerile din poligon a colegelor Mianda Mladin – Argument CS și Alina Dragomir – Express de Banat.

În competiția rezervată băieților, după cele două trageri, pe prima poziție s-a clasat subsemnatul Sergiu Taban, de la Reper 24, pe locul secund, Lucian Berdac de la Banat TV iar pe treapta a treia a podiumului, Daniel Stanciu – Express de Banat. Reper 24 se află la a doua „abatere“ de acest gen, după concursul de tir câștigat în  martie 2016, în cadrul acțiunii „Cupa Presei la Tir“ organizată de IJJ Caraș-Severin.

modelmic

Ținem să mulțumim Serviciului Acţiuni Speciale pentru toate explicațiile necesare și sfaturile oferite, ca de altfel tuturor reprezentanților din conducerea Inspectoratului Județean de Poliție Caraș-Severin pentru evenimentul reușit organizat în poligonul Inspectoratului Județean de Jandarmi Caraș-Severin.

Sergiu TABAN

 

 

 

Distribuie pe:

Stiri similare

4 Comentarii

  1. Adi Nica

    Sergiule,mi-au dat lacrimile,nu alta……cit zel,cite pupaturi la adresa Sandrului,ma prapadesc……

  2. Rusmir Ionel

    Impresionant , dar , daca mai marele SAS-istilor caraseni avea o tinuta de polygon , asa cum au in polygon comandantii adevarati , consider ca era cu adevarat ce se dorea . Decit nimic pentru inceput , felicitari executantilor si Inspectoratului .

  3. zero

    Este foarte bine ca aceste structuri antrenate există şi funcţionează (indiferent de… ţinută).
    Cu atât mai mult în vremuri când partea cealaltă (Poliţia Locală) este supusă decimării (în slujba intereselor mafiei tăiţeilor).

Comments are closed.

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei