Cinci persoane au decedat din cauza gripei în Caraș-Severin!

modelmic

Direcția de Sănătate Publică a județului Caraș-Severin anunță încă două decese provocate de virusul gripal. Ambii pacienți aveau boli asociate, se precizează în comunicatul de presă al DSP. Anterior, au decedat din cauza gripei trei pacienți, prima victimă fiind înregistrată în luna ianuarie (o femeie de 75 de ani din Obreja).

Cel de-al patrulea deces în urma prezenței virusurilor de gripă a fost confirmat de curând la un bărbat de 44 de ani din Forotic. Bărbatul fusese internat la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență din Reșița cu boli asociate. Decesul s-a produs în data de 22.02.2019, iar confirmarea prezenței gripei la Institutul Cantacuzino a venit ulterior. Un al cincilea deces produs în 19.02.2019 a fost și el confirmat la un bărbat de 81 de ani din Reșița. Acest decese ridică numărul celor care și-au pierdut viața în urma unui cumul de boli și a instalării virusurilor gripale la cinci, în Caraș-Severin”, explică purtătorul de cuvânt al DSP Caraș-Severin, Daniel Botgros.

În ceea ce privește numărul cazurilor de gripă din acest sezon, prezenta virusului gripal a fost confirmată la 62 de persoane.

Ultimele cazuri de gripă s-au constatat, în urma analizelor de la Institutul Cantacuzino au fost constatate la o femeie de 70 de ani din Mehadia, un bărbat de 58 de ani din Slatina Nera, la o femeie de 23 de ani din Reșița, la o femeie de 47 de ani, de asemenea, din Reșița, o altă femeie de 48 de ani din municipiul reședință de județ, o femeie de 65 de ani din Reșița, un bărbat de 63 de ani din Băile Herculane, o femeie de 30 de ani din Oțelu Roșu, un bărbat de 65 de ani din Cornea, un bărbat de 77 de ani din Teregova și o femeie din Reșița, de 73 de ani. În același timp, virusul a fost confirmat la un copil de 1 an din Reșița, un băiat de 14 ani, tot din Reșița, un bărbat de 49 de ani din Brădișoru de Jos și o femeie de 71 de ani din Padina Mică”, mai precizează Daniel Botgros.

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei