
Catedrala Ortodoxă Adormirea Maicii Domnului din Reșița își sărbătorește hramul. Cu acest prilej, astăzi, de la ora 18:00 va avea loc prohodul Maicii Domnului, urmat, de la ora 19:30 de slujba privegherii de Hram. Programul de mâine include de la ora 08:30, acatistul Adormirii Maicii Domnului, iar de la ora 10:00, sfânta Liturghie. La ora 12:00 este programat un concert de pricesne închinat Maicii Domnului, iar de la ora 12:30 va avea loc vernisajul expoziției ”Crinii Maicii Domnului” în tehnica quilling.
Catedrala Ortodoxă Adormirea Maicii Domnului din Reșița este situată în vechea Reşiţă Montană, în Piaţa Republicii. Este o o construcţie monumentală în stil bizantin, declarată monument istoric.
Actuala catedrală a fost edificată din beton şi cărămidă între anii 1938 şi 1941, după proiectul arhitectului timişorean Victor Vlad şi prin efortul deosebit al reşiţenilor, între care protopopul de atunci Iosif Ieremia. Piatra de temelie s-a pus într-un cadru festiv în 29 mai 1938.
Karina TINCUL