Vești bune pentru județ, se pare că șoferii cărășeni s-au deșteptat și au înțeles riscurile la care se expun dacă se urcă în mașini-rable, considerate adevărate bombe cu ceas pe șosele.
Valorile de acum doi ani erau destul de îngrijorătoare în ceea ce privește numărul de mașini cu risc iminent de accident surprinse pe drumurile cărășene. Potrivit Registrului Auto Român, în 2015 au fost verificate în trafic 962 de autoturisme din care doar 19, adică 2 la sută, au fost considerate ca fiind pericole iminente în trafic din cauza vechimii sau a uzurii.
Acestea prezentau defecțiuni majore la sistemul de frânare și la direcție. În aceste situații una dintre măsurile luate a fost reținerea certificatului de înmatriculare, care poate fi redobândit numai după efectuarea unei inspecții tehnice la reprezentanțele Registrului Auto Român.
Din totalul autoturismelor, autoutilitarelor, motocicletelor și remorcilor oprite, 53% au prezentat diferite probleme tehnice sau legate de acte iar 30% au fost respinse pentru că au fost considerate neconforme din punct de vedere al securității rutiere.
În urma controalelor mixte desfășurate în județul Caraș Severin de către Registrul Auto Român și Poliția Rutieră, pe parcursul anului 2015 au fost aplicate 376 sancțiuni, a fost reținut un permis de conducere și 248 de certificate de înmatriculare.
„Prin controalele tehnice pe care le facem zilnic, eliminăm de pe șosele vehiculele care pun în pericol siguranța participanților la trafic. Este contribuția noastră substanțială la a avea un parc auto cât mai sigur în România”, declară George-Adrian Dincă, Directorul General al Registrului Auto Român.
La nivelul întregii țări, Registrul Auto Român a verificat tehnic în trafic, în anul 2015, 81.702 vehicule. Dintre aceste vehicule, aproximativ 27% au fost mai vechi de 15 ani, 32,35% aveau între 11 și 15 ani, iar 12,34% aveau între 9 și 10 ani.
Alexandra JURCA
