Antrenament cu public în sferturile de finală ale Cupei României pentru A.S. Oravița

a.s. oravita cupa romaniei

Miercuri, pe stadionul Minerul din Oravița, a avut loc meciul de fotbal din sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană, echipa din localitate, A.S. Oravița, primind vizita celor de la C.S. Muncitorul Reșița.

Sfert de finală fără emoții pentru fotbaliștii orăvițeni, care au surclasat cu un neverosimil 10-0 ocupanta locului 11, C.S. Muncitorul Reșița, din campionatul județean al ligii a IV-a. Partida a început într-o notă clară de dominare a fotbaliștilor orăvițeni, lucru ce s-a concretizat și în evoluția scorului, elevii lui Macovei deschizând scorul încă din minutul 4 prin Purea. Cinci minute mai târziu, Covaci a majorat scorul, iar nouă minute mai târziu, Frumosu face 3-0 și nimeni nu cred că-și mai punea problema semifinalistei dintre cele două combatante. Pauza i-a prins pe orăvițeni la cabină cu un avantaj de 5 goluri, Purea (min. 24) și Frumosu (min. 36) trecându-și dubla în cont.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157679948984833″]

Repriza a doua a fost oarecum în aceeași notă cu prima parte a jocului, orăvițenii controlând jocul la mijlocul terenului și perforând poarta adversă tot de atâtea ori ca și în prima repriză. Tonul celor cinci goluri l-a dat Covaci, care a făcut 6-0 în minutul 56. Burcușel, care l-a înlocuit în minutul 56 pe Frumosu, și-a trecut și el în cont dubla, făcând ca scorul să fie 8-0 prin golurile marcate în minutele 59 și 72. Ultimele două goluri au aparținut veteranului Halas, jucătorul emblematic al clubului orăvițean închizând „tabela” la un neverosimil 10-0 prin golurile din minutele 77 respectiv 79.

În celălalt sfert de finală disputat miercuri, F.C. Voința Lupac a surclasat pe teren propriu A.C.F. Caransebeș cu scorul de 1-0. Celelalte două sferturi se vor disputa în 10 mai a.c., A.S. Agmonia întâlnind A.S. Forestra Armeniș și A.S. Anina pe A.S. Voința Răcășdia.