Inspecţia Sanitară de Stat din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică a judeţului Caraş-Severin a efectuat în primele luni ale acestui an mai multe controale la unitățile din județ.
Un număr de 117 de controale au fost efectuate, 82 dintre ele la nivelul unor unităţi de retailing, 13 în sectorul de servicii, 11 la distribuitori şi transportatori și 11 la producători-ambalatori.
Au fost verificate condiţiile de igienă generală, controlul medical periodic al personalului, precum şi alte condiţii care ţin de buna funcţionare din punct de vedere igienico-sanitar al societăţilor şi instituţiilor.
În total, inspectorii sanitari de stat au dat 12 avertismente şi au aplicat două amenzi, în valoare de 750 de lei fiecare.
Totodată, au fost opriți de la consum mai mulţi litri de produse neconforme cu comercializarea în deplină siguranţă igienico-alimentară.
Alexandra JURCA
Foto: http://jurnaldeziarist.blogspot.ro/

Wtf! “unitati de retailing” !? Ce sa-ti zic, retailing! Tare!