Ambalajele din plastic periculoase pentru sănătate

reper

Mâncarea pe care o consumăm trebuie să fie sănătoasă și avem grijă mereu la acest aspect. Ceea ce nu avem în vedere întotdeauna e pericolul la care ne expun ambalajele în care se găsește ceea ce consumăm. Ele eliberează în hrană și băutură substanțe chimice care se pot dovedi foarte periculoase pentru organism. 

Problema este că ingredientele exacte ale ambalajelor nu sunt menționate de multe ori deoarece sunt protejate de legislația în domeniu și nu pot fi dezvăluite. În astfel de condiții, producătorilor li se spune doar că respectă reglementările în domeniu.

Specialiștii avertizează că în industria ambalajelor sunt folosite nu mai putin de 6.000 de substanțe chimice. 

Cea mai bună soluție de a depozita făina, zahărul și cerealele este de a le pune în recipiente din oțel inoxidabil sau în unele făcute din ceramică. O altă soluție este să cumpărați alimente vrac sau chiar direct de la unele ferme. Cutiile din plastic trebuie și ele evitate deoarece eliberează substanțe periculoase atunci când sunt încălzite. 

Citiți  mai multe pe Ziare.com.

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei