Somat în repetate rânduri de reșițenii revoltați pentru faptul că scheletul a ceea ce trebuia să fie un complex de birouri și apartamente, a fost abandonat ani buni în zona central, Nelu Popa vine să lămurească motivele pentru care lucrările au stagnat până acum.
Proiectul Reșița-First presupunea o investiție sută la sută privată, inițiată de Banat Real Estate, firmă în cadrul căreia Tăițelu deține 60 la sută din acțiuni. Planul era construirea unui imobil cu șapte etaje care să se transforme într-un important centru de birouri și apartamente.
Lucrările au fost începute în 2009, înainte de începerea crizei economice, atunci când s-a realizat fundația și s-au ridicat stâlpii primului etaj. După acel moment, construcția s-a oprit brusc, din lipsă de bani susține omul de afaceri reșițean, și a rămas în conservare mai bine de 5 ani, spre disperarea reșițenilor și a autorităților locale.
„Proiectul este unul 100% privat, asumat de Banat Real Estate firmă în care dețin 60% din acțiuni, restul de 40% fiind deținute de familia Lazăr Silviu. Investițiile au demarat în 2009, cu 6 luni înainte de declanșarea crizei imobiliare globale, firma noastră executând lucrările de infra și suprastructură în valoare totală de cca. 3 milioane de euro (date contabile).
Inițial am stabilit să investim 3 milioane de euro și să cofinanțăm bancar restul până la 9 milioane, cât era bugetul previzionat. Pe măsură ce avansam lucrările, băncile refuzau să cofinanțeze proiectul tocmai din cauza schimbărilor de ordin prudențial, schimbări ce au afectat toată piața imobiliară din România”, explică Nelu Popa.
În acest context s-a decis conservarea lucrărilor până la revenirea pieței în parametri rezonabili, mai informează omul de afaceri. Acesta mai explică și că a fost deja demarat un nou PUZ pentru ducerea investiției la bun sfârșit, cu un proiect mai limitat, însă.
De la șapte etaje plănuite inițial, construcția va avea doar două, astfel că din cele 71 de apartamente preconizate vor rămâne doar 26.
„Având în vedere că de câteva luni autorizația de construire a expirat, am demarat întocmirea unui nou PUZ, care are ca scop în primul rând reducerea clădirii de la D+P+7 etaje (totalizând 71 apartamente și 2.500 metri pătrați comerciali) la D+P+ 2 nivele , însumând aceeași suprafață închiriabilă, dar doar 26 de apartamente.
De îndată ce acest PUZ va fi aprobat, vom demara lucrările și sperăm ca în maxim 12 luni spațiile să fie finalizate și disponibile clienților. Suntem în curs de finalizare a negocierilor cu un retailer autohton de electro-casnice, client care va ocupa 1.000 de metri pătrați din cei 2.500 disponibili pe zona de comercial.
Regret faptul că am fost forțați să temporizăm această investiție, am crezut și cred în continuare în potențialul acestui oraș, altfel nu aș fi investit resursele proprii enumerate anterior”, a mai adăugat Nelu Popa.
Diana RADU

Să înțeleg că această clădire este un PREMIU pentru reșițeni după ce Don Popa va ajunge Primar. Chiar atât de naivi ne crede această “personalitate locală”. Dar, dacă ia decizia și baga și Reșița în conservare pentru următorii 4 ani.
P.s. Îmi pare rău dacă am stricat surpriza
Chiar daca ar baga orasul in conservare pentru urmatorii 4 ani ar fi mult mai bine decat distrugerile pe care le-ar provoca PSD-istii ca tine. Ma bucura cand vad invidia si disperarea din postarile rosii. Hai DNA-ul mai putin ……
Era mai bine sa verificati DEX-ul inainte de a publica interviul din “Expres de Banat”, dar ma bucur ca s-a rezolvat si, ma rog., nu e tarziu niciodata. Acel First Real Estate din marele municipiu de pe Barzava (e vorba despre proprietate imobiliara, asta pentru pensionarii care merg la vot dar nu inteleg prea clar de ce, dar nu a voastra ci de a d-nului Popa) ar da mult mai bine pentru electorat sa o transformati in cantina sociala! Cel putin in primii 10 ani, pana vedem daca se mai pune urbea pe picioare ori ba. Nu contest ca in calitate de primar ar fi mai usor sa o finalizati, insa pentru cine? Felicitari pentru realizarile si succesele personale, insa la nivel local “meselor” le-ar fi mai utila o strategie de dezvoltare economico-sociala, pe bune. Sau o politica de pura salubrizare, ca parca traim pe camp in 2016, atata noroi ssi gunoi s-a strans in orasul asta. pe langa toate celelalte gunoaie cu doua picioare.
Constructia o puteti lasa si asa, ca simbolizeaza declinul unei comunitati, o metafora a Romaniei moderne! Bafta oricum!
9 milioane de Euro pentru un imobil cu 7 milioane? Chiar asa, preturi de Bucuresti? Ma lasi…
Bine ca pontonul de la Valiug, teleschiul de pe Semenic sau Abraxas-ul erau gata facute de altii si nu a trebuit sa le termine….
Oricum, personal apreciez ca anul asta a dat (in premiera) si bonuri fiscale la bilete teleschi si telescaun..
Cred ca daca candida la primaria Valiug, in campanie i se punea covor rosu ( scuze galben) pe jos.
Sunt “”emotionat”” pana la lacrimi!Din pacate ,demult nu mai cred in bunul samaritean!
Orice om înţelept îşi face bine calculele înainte de a începe un lucru astfel încât să-l poată duce la bun sfârşit. Părerea mea este că dacă nu reuşeşti să-ţi manageriezi bine afacerea proprie nu poţi să fii managerul unui oraş!
Avem exemplu unui fost primar PSD care isi face constructii in Timisoara din mita si un om de afaceri resitean care a facut doua branduri locale din banii personali!
Avem in resita o constructie care stagneaza din cauza crizei imobiliare si alte multe constructii care stagneaza din cauza incompetentei si furtului promovat de acesti asazisi ” administratori” ai urbei!
Avem un viceprimar care da contractele de asfaltare din oras firmei fratelui sau, firama care nu de mult era detinuta chiar de el!
Mai avem ceva: AVEM ALEGERI ANUL ASTA SI ASTEPT CU NERABDARE SA VAD SOBOLANII CUM O SA PARASESSCA VASUL!!