13 percheziții domiciliare au avut loc astăzi în municipiul Reșița, vizați fiind mai mulți bărbați bănuiți a fi autorii unui furt ce a avut loc săptămâna trecută la o societate comercială din Reșița. În urma perchezițiilor, cinci persoane au fost aduse la audieri, fiind găsit și un pistol letal și mai multe cartușe, dispărute în urma furtului de săptămâna trecută.
„Polițiști de la Serviciul de Investigații Criminale din cadrul I.P.J. Caraș-Severin și Poliția Municipiului Reșița au pus în aplicare 13 mandate de percheziție domiciliară, emise de Judecătoria Reșița, în cadrul unui dosar penal, la adresele unor persoane bănuite de comiterea, în cursul săptămânii trecute, a furtului unei arme dintr-o societate comercială din municipiu.
În urma activităților, au fost identificate și ridicate mai multe bunuri, printre care și un pistol letal cu glonț, cu 2 încărcătoare și 12 cartușe calibrul 9 mm, despre care există presupunerea rezonabilă că au fost sustrase din sediul societății în cauză, al cărei reprezentant le deținea în mod legal.
5 bărbați cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani, toți din Reșița, au fost conduși la audieri, fiind dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore față de 3 dintre aceștia”, precizează Alina Boeru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Caraș-Severin.
Conform celor transmise de Alina Boeru, în cursul săptămânii trecute, a fost sesizat un furt la sediul unei societăți comerciale din Reșița, sustrăgându-se bani, bunuri, un pistol cu glonț și 12 cartușe. În mai puțin de o săptămână, polițiștii au obținut date privind persoanele suspecte și au instrumentat mai multe mijloace de probă în cadrul unui dosar penal, în care se desfășoară cercetări, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Reșița, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat și nerespectarea regimului armelor și al munițiilor.
Acțiunile au beneficiat de sprijinul operativ al Serviciului Operațiuni Speciale și al Biroului de Analiza Informațiilor Caraș-Severin.
La activitățile de astăzi au participat polițiști de la Serviciile Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Investigarea Criminalității Economice, Ordine Publică, Combaterea Criminalității Organizate Caraș-Severin, specialiști criminaliști, luptători de la Serviciul pentru Acțiuni Speciale, polițiști locali și jandarmi de la Inspectoratul Județean de Jandarmi Caraș-Severin.
Karina TINCUL

