Liceul „Dacia” din Caransebeş vrea mai mult la bacalaureat

liceul dacia

La Liceul Tehnologic „Dacia” din Caransebeş a demarat Proiectul ROSE, etapa a II-a a acestuia fiind prezentată în cadrul unei acţiuni desfăşurate în luna mai, prin intermediul căruia conducerea unităţii de învăţământ va încerca să ridice nivelul promovabilităţii la examenul de bacalaureat, printr-o pregătire suplimentară. De asemenea, tot aici se încearcă oferirea, cu sprijinul Primăriei municipiului, a unei mese calde, vor fi efectuate  cursuri pentru elevi şi se vor organiza vizite în diferite locaţii, care să contribuie la îmbunătăţirea educaţiei tinerilor din clasele IX-XII. Proiectul beneficiază de un buget de 152.000 de euro.

„Un alt lucru care mă bucură este faptul că separat, la şcoala de la Balta Sărată, care aparţine de liceul nostru, putem asigura o masă caldă, prin parteneriatul încheiat cu Asociaţia Caritas, de care vor beneficia 55 de elevi. Noi ne-am dori ca în final cu toţii să se bucure de ea, fiindcă nu sunt mulţi, ci aproximativ 90 de elevi acolo, deoarece considerăm că masa caldă pe care o vor primi îi va atrage pe copii spre învăţătură. Aş vrea să mai adaug că mă mândresc cu elevii de clasa a VIII-a de acolo, care au obţinut note foarte bune, 95 la sută dintre ei reuşind să intre la Colegiile Naţionale «C.D. Loga» şi «Traian Doda»”, a declarat directorul Liceului Tehnologic „Dacia”, Florin Bogdea.

florin-bogdea

Cosmin VLAD

 

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei