Vaccinarea antigripală continuă. Încă 2450 de doze pentru cărăşenii care vor să se imunizeze

modelmic

Campania de imunizare împotriva gripei este în plină desfăşurare. Peste 3.000 de persoane din grupele de risc au fost deja vaccinate în judeţul Caraş-Severin.

Spre deosebire de anii anteriori, campania de vaccinare antigripală pentru sezonul 2015-2016 a debutat la data stabilită, 15 octombrie 2015, urmând a se finaliza la sfârşitul lunii februarie a anului viitor.

La nivelul judeţului Caraş-Severin au fost identificate 25.261 de persoane ca făcând parte din grupele de risc, care includ: populaţia peste 65 de ani, persoanele cu afecţiuni cronice pulmonare, cardiovasculare, renale, hepatice, diabet zaharat, femeile însărcinate, medicii şi personalul auxiliar din unităţile medicale, dar şi bătrânii şi copiii instituţionalizaţi. „Din totalul de 25.261 persoane catagrafiate la nivelul judeţului, 11.200 sunt persoane de 65 de ani şi peste. Prima tranşă de 3.550 de doze a fost distribuită prioritar instituţiilor de ocrotire bătrâni şi copii, iar cea de-a doua personalului medical din spitale. Aşteptăm zilele acestea a treia tranşă, de 2450 de doze, care vor fi distribuite medicilor de familie, aproximativ 25 de doze pentru fiecare medic“, a precizat dr. Mircea Borcău, medic primar epidemiologie în cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Caraş-Severin.

Astfel, cărăşenii care vor să se imunizeze împotriva gripei se pot adresa medicilor de familie pentru a fi vaccinaţi gratuit. Până în data de 16 noiembrie 2015 au fost vaccinate în total 3.196 de persoane. Reprezentanţii DSP dau asigurări că există un stoc de rezervă în cazul în care dozele alocate deja se vor dovedi insuficiente„Până în prezent atât la nivel naţional, cât şi la nivelul judeţului, nu au fost raportate cazuri de gripă. Din datele statistice de anii anteriori, nu a apelat la vaccinare decât o parte din populaţia catagrafiată. Cu toate acestea, am asigurat din fonduri proprii un stoc tampon de circa 400 de doze“, a mai spus dr. Mircea Borcău.

 

Diana RADU

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei