Cetățenii municipiului Caransebeș sunt sfătuiți să nu folosească în această perioada apa de la robinete pentru băut sau pentru prepararea hranei, aceasta nefiind potabilă. Astfel, în plină caniculă, caransebeșenii trebuie să cumpere apă îmbuteliată pentru a hidrata și răcori.
Problema a apărut în urma ploilor abundente din ultima perioadă care au provocat creșterea turbidității apei brute la captările de apă din oraşul, ceea ce a dus la depăşirea capacităţilor de tratare instalate, conform Aquacaraș.
„Operatorul furnizor recomandă utilizarea apei numai în scop gospodăresc până la reglementarea situaţiei. (Nu se va folosi la prepararea hranei!)”, se arată în comunicatul de presă al celor de la Aquacaraș.
Operatorul va reveni cu informaţii şi va anunţa public imediat ce apa furnizată se va încadra în parametrii de potabilitate, mai precizează reprezentanții Aquacaraș.
Karina TINCUL

In orasul cu cea mai scumpa apa din tara, nu poti folosi apa in scopuri casnice?