Unul dintre cele mai alarmante puncte ridicate de consilierii reșițeni în cea mai recentă ședință de Consiliu Local, este intrarea în insolvență a societății Green Ecobauer.
Autoritățile locale sunt îngrijorate în ceea ce privește gestionarea și colectarea deșeurilor de pe raza orașului și automat a județului, asta în condițiile în care Green Ecobauer era cea care se ocupa de acest demers în Caraș-Severin.
Începând de la 22 iunie, Tribunalul Caraș-Severin a decis deschiderea procedurii insolvenței față de aceasta, ceea ce pune societatea în imposibilitatea de a-și îndeplini prevederile contractuale.
Green Ecobauer a intrat în insolvență la cererea Camand Impex, aceasta fiind firma creditoare. În locul societății în cauză, care nu se mai bucură nici de drept de administrare, a fost desemnat un administrator provizoriu, Miriana Mircov Relicons Timișoara.
Însă, cu toate că există un administrator provizoriu, nu a fost desemnată nicio persoană cu drept de semnătură, activitatea firmei fiind blocată pentru moment, iar județul riscând să rămână cu deșeurile la ușă.
„Am primit o adresă la sfârșitul săptămânii trecute că acest ADI, acea asociație de dezvoltare intercomunitară la nivel de județ, are contract cu un operator care a intrat în insolvență. Administratorul respectiv n-a numit o persoană efectiv care să se ocupe de administrarea firmei. Ca atare, am informat Consiliul Local în regim de urgență, și vom trimite două adrese cu colegii noștri, bineînțeles, atât la ADI, aici, la Reșița, cât și la Timișoara, la administrator, la firma de insolvență și așteptăm răspunsurile”, explică primarul Mihai Stepanescu.
Astfel, pentru moment, activitatea de colectare și gestionare a deșeurilor reșițenilor este în stand-by, cel puțin până la data de 14 iulie. Și asta pentru că Green Ecobauer a făcut deja o cerere de suspendare a executării deciziei de intrare în insolvență, cerere ce va fi soluționată abia la jumătatea lunii, la Curtea de Apel Timișoara.
Municipalitatea reșițeană a decis că se cere convocarea Comitetului Local al Situațiilor de Urgență, în condițiile în care gestionarea deșeurilor va fi blocată complet din cauza insolvenței.
„În cazul în care nu se vor preocupa, dar nu cred că se va întâmpla lucrul acesta, o să convoc Comitetul Local al Situațiilor de Urgență. Deocamdată, nu sunt semnalate probleme, decât cele scriptice. Mai multe ar trebui să întrebăm operatorii respectivi. Cel care colectează deșeurile, cel care ar trebui să se preocupe de preluarea și sortarea deșeurilor”, a explicat primarul Mihai Stepanescu.
Alexandra JURCA

Pingback: Reper24- Pentru ca informatia a evoluat