Regizorul Sabin Dorohoi și Voltaj duc dramele familiilor bănățene pe scena Eurovision. România s-a calificat în finala Eurovision!

modelmic

UPDATE: Trupa Voltaj, reprezentanta României, s-a calificat în finala Eurovision 2015, după ce a trecut, marţi seară, de prima semifinală, care s-a desfăşurat pe scena Wiener Stadhalle, din capitala Austriei. După prima semifinală s-au mai calificat și reprezentanții țărilor: Albania, Rusia, Armenia, Ungaria, Grecia, Estonia, Georgia, Serbia și Bulgaria. 

Cea de-a doua semifinală va avea loc joi, iar în concurs vor intra: Lituania, Irlanda, San Marino, Muntenegru, Malta, Norvegia, Portugalia, Republica Ceha, Israel, Letonia, Azerbaidjan, Islanda, Suedia, Elvetia, Cipru, Slovenia, Polonia.

Finala Eurovision se va desfășura pe 23 mai. Pentru prima dată în istoria de 60 de ani a acestei competiţii muzicale, concursul va fi difuzat în lumea întreagă, pe internet, în direct, pe canalul oficial de pe YouTube  dedicat evenimentului, informează Mediafax.

………………………………………………………………………………………….

Drama prin care trec mulți copii din România, lăsați singuri de părinții nevoiți să caute un loc de muncă mai bine plătit peste hotare va fi transmisă în această seară, în cadrul concursului Eurovision, de către trupa Voltaj. Piese „De la capăt”, care va reprezenta România în prima semifinală, a fost montată pe imaginile scurtmetrajului de success „Calea Dunării/Way of the Danube”, regizat de cărășeanul Sabin Dorohoi.

Scurtmetrajul „Calea Dunării/Way of the Danube”, a fost premiat la mai multe concursuri și este apreciat de un număr tot mai mare de români. Datorită clipului piesei „De la capăt”, „Calea Dunării” a devenit scurtmetrajul ale cărui imagini au cele mai multe vizualizări dintre toate filmele românești pe canalul Youtube.

11144934_836624859720319_4872066479209732663_n

„Calea Dunării” devine primul film românesc din istorie ale cărui imagini vor fi proiectate în cadrul celui mai important concurs muzical din lume: Eurovision. Clipul piesei „De La Capăt” conține imagini ale scurtmetrajului sus menționat și întreaga campanie vorbește despre problema migrației forței de muncă și a copiilor ai căror părinți sunt plecați la muncă în Europa.

Filmul își dorește să tragă un semnal de alarmă pentru părinții care-și lasă copiii acasă și pleacă în străinătate, la muncă, pentru a le asigura acestora un trai mai bun și a fost premiat și la prestigiosul festival de film de la Palm Springs, anul trecut. Din distribuţie fac parte, alături de copiii Răzvan Schinteie şi Serena Stanciu, Constantin Dinulescu, actor al Teatrului Naţional din Bucureşti şi actriţa lugojeană Ileana Căprariu.

11246593_836624836386988_6242143365558075062_n

Eurovision 2015 se va desfăşura la Viena, iar în prima semifinală vor participa 16 ţări, între care România şi Moldova, iar în cea de-a doua, de pe 21 mai, 17 ţări, urmând ca marea finală a concursului să aibă loc pe 23 mai.

„Calea Dunării” este produs de Western Transylvania Studios, singura casă de producţie din vestul țării, iar regizorul Sabin Dorohoi este, printre altele și realizatorul celebrelor videoclipuri “Happy” din Reşiţa, Caransebeş, Bocşa, Herculane şi Anina. De asemenea, Dorohoi se poate mândri cu numeroase premii și distincții distincţii internaţionale la festivaluri precum: Palm Springs, Reykjavic, Geneva, Chicago, TIFF, Roma, Regensburg, Sardenia şi Festivalul de film Est European din Hollywood.

11258376_836624879720317_1578739696830348352_n

În prima semifinală din această seară, trupa Voltaj va intra în concurs de pe poziția a 15-a. Casele de pariuri nu acordau șanse prea mari reprezentanților României din acest an: duminică, Voltaj avea o cotă de 1,16 pentru calificarea în finală şi de 4,5 pentru un eşec. Ieri, la betfair.com, România era clasată pe locul 20, cu o cotă de 3,40, în finala Eurovision ce va avea loc pe 23 mai, în timp ce Suedia este dată câştigătoare, fiind urmată de Italia, Australia, Estonia şi Rusia. Membrii trupei s-au arătat însă optimiști, declarând că lucrează împreună cu producătorii pentru ca prestația lor din această seară să întrunească așteptările fanilor.

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei