„Periplu” cultural la Liceul Bănățean Oțelu Roșu

modelmic

Liceul Bănățean din Oțelu Roșu a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute lansarea volumului de versuri intitulat „Periplu”, al autorului Firuț Mihuț, publicat, la începutul acestui an, de Editura Mirton din Timișoara. 

Coorganizatori ai evenimentului au fost Asociația Culturală „Grănicerii Văii Bistrei” din Voislova și Catedra de Limba și Literatura Română a Liceului Bănățean din Oțelu Roșu. De altfel, chiar de pe băncile acestei școli și-a început autorul periplul său prin viață, Firuț Mihuț fiind absolvent al Liceului Industrial din Oțelu Roșu, șecția mecanică, promoția 1989, acest lucru fiind remarcat de prof. Daniela Chelbea, directorul liceului, în cuvântul de deschidere al manifestării.

Despre volumul de debut al autorului au vorbit: prof. dr. Carmen Oltean, conf. univ. dr. Ioan Murariu, prof. univ. dr. Dumitru Jompan, prof. univ. dr. Marcu Mihail Deleanu și scriitorul Gheorghe Jurma, vorbitorii făcând o analiză a construcției poetice, cu numeroase trimiteri la versuri sau pasaje din cuprinsul cărții. Cuvântul de final a aparținut autorului, Firuț Mihuț făcând o scurtă prezentare a întâmplărilor și persoanelor care au jucat un rol în apariția volumului său de versuri, aducând mulțumiri tuturor celor care și-au adus contribuția la publicarea acestuia.

Evenimentul s-a înscris cu succes într-un șir lung de manifestări culturale găzduite de Liceul Bănățean din Oțelu Roșu, care, așa cum a subliniat prof. univ. dr. Marcu Mihail Deleanu în discursul său, au continuat de-a lungul timpului și au dus la apariția Muzeului de Geografie Literară care funcționează de mulți ani în cadrul acestui liceu.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157650460693308″]

Ion CUBIN

Distribuie pe:

Stiri similare

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei