
Consilier din Ministerul Economiei, prezent în Caraș-Severin. Ce obiective turistice din județ ar putea fi puse în valoare?
Marian Balaci, consilier în domeniul turism al Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, a participat ieri la două ședințe de lucru cu reprezentați ai 11 autorități ale administrației publice locale din județul Caraș-Severin, în vederea prezentării „Planului de susținere a dezvoltării turismului pe Fonduri Europene 2021-2030”.
Consilierul a avut prima întâlnire în județ cu reprezentanți ai Reșița, Caransebeș, Anina, Turnu Ruieni, Brebu Nou, Zavoi și Slatina-Timiș, iar cea de-a doua cu Sasca Montană, Oravița, Văliug și Berzasca.
Printre obiectivele turistice inedite din județ care se doresc a fi puse în valoare se regăsesc, prima din România, Teatrul din Oravița, care este, de asemenea, primul din țara noastră, dar și cea mai veche clădire din Banat ori, cea mai veche farmacie montanistică din spaţiul românesc.
În județul Caraș-Severin se găsește și cea mai lungă pârtie de schi din România, de aproximativ 6 km, care leagă Muntele Semenic de comuna Văliug.
Aceasta este o prioritate pentru autoritățile locale, la fel ca exploatarea potențialului apelor termale din aceste locuri.
Acestor destinații le va fi alocat un buget semnificativ din fonduri europene în viitoarea programare și li se va asigura un pachet minim de măsuri pentru dezvoltare turistică sustenabilă. Planul este alcătuit din 7 programe naționale care acoperă majoritatea formelor de turism existente în România și vizează o alocare de tip bottom-up, în ordinea destinație locală, destinație județeană, iar sumele rămase neutilizate de la destinația județeană se pot realoca în interiorul regiunii de dezvoltare.
Prin acest program de dezvoltare sustenabilă a destinațiilor turistice românești, se vor putea depune proiecte care vizează reabilitarea infrastructurii rutiere către obiective turistice, reabilitarea și modernizarea obiectivelor de tip monumente, case memoriale, etc, în scopul introducerii în circuitul turistic, protejarea și reabilitarea obiectivelor de tip natural, realizarea produselor de eco-turism, modernizarea structurilor de primire turistică, branding și comunicare de brand, etc.
În cadrul întâlnirilor de lucru, reprezentanții UAT-urilor au avut ocazia să menționeze problemele majore cu care se confruntă în implementarea proiectelor cu finanțare europeană și solicitările legate de simplificarea administrativă și legislativă precum și cele de simplificare a procedurilor de implementare a proiectelor. Toate aceste aspecte au fost consemnate de reprezentantul ministerului şi urmează a fi supuse atenției executivului pentru găsirea de soluții, astfel încât, la momentul lansării programului în cursul anului viitor, UAT-urile să fie pregătite pentru depunerea de proiecte, după cum au precizat reprezentanții Instituției Prefectului – Județul Caraș-Severin.
Lorena POENARU


Acum, că UE ne-a acordat 30 de miliarde de euro pentru administrațiile locale, inclusiv pentru construcția de drumuri, ar fi de neiertat ca măcar reședința de județ să nu fie conectată la sistemul autostradal European prin Serbia! De asemenea, ar trebui conectată și cu reședințele vecine cu minimum două benzi pe sens!